xpacifer - 2007-03-23 00:57:54

OSKAR I PANI RÓŻA
"-To co, pójdziemy odwiedzić Pana Boga?
- Masz babo placek!A wiesz gdzie On mieszka?
- Myślę, że w kaplicy.
   Ciocia Róża ubrała mnie, jakbyśmy się wybierali na biegun północny, mocno mnie uścisnęła i zaprowadziła do kaplicy, która stoi w głębi szpitalnego parku za oszronionymi teraz trawnikami, zreszta nie muszę Ci Panie Bożę tłumaczyć, gdzie, skoro to jest Twój dom.
   Kompletnie zbaraniałem, kiedy zobaczyłem Twój posąg, stan, w jakim się znajdujesz, przykuty do krzyża, prawie goły, wychudzony, z ranami na ciele, twarzą, po której spływa krew od cierni i głową ledwie trzymającą się na szyi. Pomyślałem o sobie. I zezłościłem się. Gdybym był Bogiem, jak Ty, na pewno nie dałbym się tak załatwić.
- Ciociu Różo, porozmawiajmy poważnie: ty, która jesteś zawodniczką, która byłaś wielką mistrzynią, nie powiesz mi chyba, że w coś takiego wierzysz!
- Dlaczego, Oskarze? Czy łatwiej byłoby ci uwierzyć, że to Pan Bóg, gdybyś zobaczył kulturystę w kokieteryjnych slipkach, z misternie wyrzeźbionym torsem, wydatnymi muskułami, błyszczącą od oliwy skórą i krótko obcietymi włosami?
-No...
-Zastanów się, Oskarze. Który z nich wydaje ci się bliższy? Bóg, który nic nie czuje, czy Bóg, który cierpi?
-Ten, który cierpi, oczywiście. Ale gdybym był nim, gdybym był Bogiem, gdybym miłą takie mozliwości jak On, uniknąłbym cierpienia.
-Nikt nie może uniknąć cierpienia. Ani Bóg, ani ty. Ani twoi rodzice, ani ja.
-No dobrze, ale dlaczego cierpimy?
-Właśnie. Jest cierpienie i cierpienie. Popatrz uwaznie na Jego twarz. Przyjrzyj Mu się. Widać po Nim, że cierpi?
-Nie. To ciekawe. W ogóle po Nim nie widać.
-Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe.Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.
-Nie rozumiem.
-Jeśli wbijaja ci gwoździe w nadgarstki i stopy, nie masz innego wyjścia, musisz odczuwać ból. Znosisz go. Natomiast mysl o smierci nie musi powodować bólu. Nie wiesz czym jest. Wszystko zależy od ciebie. Ludzie boją się umierać, bo odczuwają lęk przed nieznanym. Ale własnie, co to jest nieznane? Proponuję ci, Oskarze, żebyś się nie bał, żebyś był ufny. Spójrz na twarz Pana Boga na krzyżu: znosi cierpienie fizyczne, ale nie cierpi duchowo, bo ufa. I nawet gwoździe już Mu tak nie doskwierają. Powtarza sobie: boli mnie, ale nie ma w tym nic złego. To są korzyści, które przynosi wiara. I to własnie chciałam ci pokazać."


Nie bójcie sie wierzyć!!!!
Ludzie, którzy nie ufają i nie wierzą, którzy boją się umierania i smierci i oszukują samych siebie, że będą żyli wiecznie są głupi jak but. Ale butów jest nizliczona ilość. Są bardzo rozpowszechnione ;)
Nie bądźmy butami, ale z odwagą , ufnością i wiarą wkraczajmy w to, co nieznane.
Jezus uczynił to przed nami.....


Kolorowych snów
Wasz ks. Paweł.

MałaMI - 2007-03-23 11:42:29

Bardzo ciekawa bajka :)

Nie chcę być butem, chcę ufac i wierzyć......
Chcę z odwagą, ufnością i wiarą wkraczać w to co nieznane......

Jak to dobrze że Ksiądz jest z nami :)

xpacifer - 2007-12-15 15:41:44

Kochani postanowiłem kontynuowa wątek Oskara i Róży.... na prośbę wielu osób... kontynuacja polega po prostu na tym, że będę się starał w miarę regularnie opisywac kolejne dni życia Oskara....

wątek powstaje w oparciu o książkę Erica-Emanuela Schmitta.

miłego czytania!!!!


ps. Mnie ta książka bardzo się podoba  - uważam, że jest jedną z najlepszych jakei do tej pory przeczytałem

pozdrawiam :):):):):):):):)

xpacifer - 2007-12-15 15:54:33

Szanowny Panie Boże!
       Na imię mi Oskar, mam dziesięc lat, podpaliłem psa, kota, mieszkanie (zdaje się nawet, że upiekłem złote rybki) i to jest pierwszy list, który do Ciebie wysyłam, bo jak dotąd, z powodu nauki, nie miałem czasu.
       Uprzedzam Cię od razu: nienawidzę pisac. Muszę miec jakis ważny powód. Bo pisanie to bzdura, odchyłka, bezsens, jajo. To lipa. W sam raz dla dorosłych.
       Mam to udowodnic? proszę, weź chocby początek mojego listu: "Na mię mam Oskar, mam dziesięc lat, podpaliłem psa, kota, mieszkanie (zdaje się nawet, że upiekłem złote rybki) i to jest pierwszy list, który do Ciebie wysyłam, bo jak dotąd, z powodu nauki, nie miałem czasu." No więc równie dobrze mógłbym napisac: "Nazywają mnie Jajogłowym, wyglądam na siedem lat, mieszkam w szpitalu z powodu mojego raka i nigdy się do Ciebie nie odzywałem, bo nawet nie wierzę, że istniejesz."
       Tylko, że jesli tak napiszę, to dupa blada, w ogóle się mną nie zainteresujesz. A ja chcę, żebyś się zainteresował.
       A najlepiej byłoby, gdybyś znalazł czas, żeby oddac mi dwie lub trzy przysługi.
       Wytłumaczę Ci, o co chodzi.


:):):):):):):):):):):):)


ps. O co chodzi Oskarowi??? O tym już niebawem....

do napisania!

agusienka:) - 2007-12-15 16:02:30

bardzo dobrze sie czyta ta bajeczke :)
ogladalam film ale ksiazki nie czytalam ale na pewno przeczytam :O
pozdrawiam i dziekuje za bajeczke :D

Bunia - 2007-12-15 16:13:16

Tę krótką książeczkę czyta się jednym tchem. Jest przepiękna!!!

polecam również inną książkę tego autora - "Moje Ewangelie"  Również niedługa i piękna.

Tola - 2007-12-15 18:50:06

Jakie to prawdziwe, ja też często podpalam psa, kota i.........., po co? Żebyś się mną zainteresował Boże.

Dobrze,że jesteś Xpaciferze.

migotka - 2007-12-15 19:18:39

Tola napisał:

Jakie to prawdziwe, ja też często podpalam psa, kota i.........., po co? Żebyś się mną zainteresował Boże.

Kasiu, nie znałam Ciebie  od tej strony   :p . Ale rzeczywiście jest coś w tym, że czasami zachowujemy sie jak takie rozwydrzone dzieci, żeby zwrócic uwagę swoich rodziców :)
Książka rzeczywiście jest bajkowa, ale dla mnie za krótka

pozdrawiam

xpacifer - 2007-12-15 20:10:46

Szpital to cholernie sympatyczne miejsce: pełno tu usmiechniętych dorosłych, którzy głośno mówią, jest też mnóstwo zabawek i panie wolontariuszki, które chcą się bawić z dziećmi, i są koledzy, na których zawsze można liczyć, tacy jak Bekon, Einstein czy Pop Corn, jednym slowem szpital to sama radosc, jeżeli jest się mile widzianym pacjentem.
         Ja przestałem byc mile widziany. Od czasu przeszczepu szpiku czuję, że nie jestem mile widziany. Kiedy doktor Dusseldorf bada mnie rano, nie ma już do mnie serca, rozczarowuje go. Patrzy na mnie bez słowa, jakbym popełnił jakiś błąd. A przecież tak się starałem w czasie operacji. Byłem grzeczny, dałem się uspić, nie krzyczałem, kiedy mnie bolało, łykałem wszystkie tabletki. Bywaja dni, kiedy mam ochotę go objechać, powiedzieć mu, że może to on ze swoimi czarnymi brwiami, po prostu schrzanił operację. Ale nic z tego. Ma taką nieszczęśliwą minę, że obelgi więzną mi w gardle. I im dłużej doktor Dusseldorf milczy ze swoją zmartwioną miną, tym bardziej ja czuję się winny. Zrozumiałem już, że stałem się złym pacjentem, pacjentem, który podważa wiarę w nieograniczone możliwości medycyny.
         Myśli lekarza są zaraźliwe. Teraz już wszyscy na naszym piętrze: pielęgniarki, praktykanci i sprzątaczki patrzą na mnie tak samo. Matwią się, kiedy jestem w dobrym humorze: zmuszają się do śmiechu, kiedy powiem jakiś dowcip. Nie chichramy się już jak dawniej.
        Tylko ciocia Róża się nie zmieniła. Moim zdaniem, za stara jest na to, żeby się zmieniać. Poza tym jest za bardzo ciocią Różą. Cioci Róży nie muszę Ci, Panie Boże przedstawiać, to Twoja stara kumpelka, to ona kazała mi do Ciebie napisać. Problem tylko w tym, że jestem jedynym, który nazywa ją ciocią Różą. Musisz więc postarać się zrozumieć, o kim mówię: ze wszystkich pań w różowych fartuchach, które przychodzą z zewnątrz, żeby spędzać czas z chorymi dziećmi, ona jest najstarsza.
- Ile masz lat, ciociu Różo?
- Potrafisz zapamiętać trzynastocyfrowa liczbę, Oskarku?
- Och, chyba przesadzasz!
- Nie. Lepiej, żeby nie wiedziano tu, ile mam lat, bo wyrzucą mnie i wiecej się nie zobaczymy.
- Dlaczego?
- Jestem tu nielagalnie. Jest pewna granica wieku, żeby być wolontariuszką. A ja ją dawno przekroczyłam.
- Jesteś przeterminowana?
- Tak.
- Jak jogurt?
- Ćśś!
- Dobrze, nikomu nie powiem.
         Była cholernir odważna, że wyznała mi swój sekret. Ale dobrze trafiła.  Nie pisnę ani słowa, chociaz się dziwię, że przy tych wszystkich zmarszczkach, które jak promienie słońca okalają jej oczy, nikt się jeszcze nie domyslił.
         Innym razem poznałem jej kolejny sekret i teraz juz, Panie Boże, na pewno skojarzysz, o kogo chodzi.
:):):):):):):):):)Jaki sekret jeszcze kryje ciocia Róża???
o tym następnym razem:)
kolorowych snów


ps. Słownictwo jest autentycznie używanym przez Oskara.... Jego bezpośredniość w relacji do Boga jest powalająca!!!!

Tola - 2007-12-16 09:43:44

Szpital, lekarz, strach w oczach najbliższych-dobrze to znam, trochę inaczej, ale znam, to ciągle jeszcze boli, ale jest tak prawdziwe, cóż za błędy się płaci samemu!

EDIT:

Puk, puk- co tam słychać u Oskarka?

xpacifer - 2007-12-22 11:55:03

Kochani wybaczcie, ale w natłoku spraw przed Bożym Narodzeniem nie jestem w stanie pisac na forum.... wybaczcie
wszystko nadrobie
pozdrawiam i zycze wielu radosci!!!

Tola - 2007-12-30 12:47:14

Już po świętach, czekam!

Calineczka - 2007-12-30 15:02:18

W sumie, Tolu, jeszcze przed nami pożegnanie starego roku i powitanie nowego... Oktawa trwa, a nie wiadomo co Ksiadz Paweł miał na myśli, pamiętaj Kochana, ze jeszcze go kolędy czekają :)  Tym czasem trzeba nam ćwiczyć sie w cnocie cierplwości :P

Za górami za lasami ale nie tak dawno temu... zyła sobie pewna dziewczynka.
Dziewczynka była bardzo inteligentna, odważna, samodzielna i bardzo żywiołowa - wszędzie było jej pełno!
Pewnego dnia zauważyła, ze jej życie upływa na  ciągłym oczekiwaniu. Oczekiwaniu na nowy dzień, oczekiwaniu na kolejne spotkanie, oczekiwania na poznanie czegoś nowego, oczekiwaniu na dotarcie do celu, oczekiwaniu na kolejną bajkę,  czy też oczekiwania na większe szczęście.
Oczekiwanie wypełniało całe jej życie. I czym bardziej nie chciała go odczuwać, tym bardziej na coś czekała.
Pewnego razu kiedy cierpienie wywołane ciągłym oczekiwaniem stało się nie do zniesienia, dziwczynka podniosła ręce do góry, tupnęła nogą i krzyknęła, śmiejąc się ze swojej bezsilności:
- No dobrze, poddaję się!!!!!
I od tej chwili znalazła w oczekiwaniu radość. :P

...... a wiec radośnie czekajmy..... Na pewno sie opłac, a pewne przysłowie mówi " że cierpliwość jest cnotą bogów" :D:D:D

Tola - 2007-12-30 17:50:13

No cóż moja droga Calineczko bajeczkajest piękna, ale ja nie mam bożej cierpliwości i już tupię nogą.

Mysz - 2007-12-30 20:10:10

JA TEŻ TEPIĘ NIGDY NIE BYŁAM CIERPLIWA OD JAKIEGOŚ CZASU UCZĘ SIĘ CIERPLIWOŚCI ALE NATURA ROBI SWOJE NIC NA TO NIE PORADZĘ .

BAJECZKA BADZO ŁADNA ,DZIĘKI ŻE SIĘ STARACIE ZASTĄPIĆ XPACIFERA

Tola - 2007-12-30 20:59:41

Ja sie nie staram bo to niemożliwe, ale podobno z nudów, czytaj z niecierpliwości, pies muchy je.

Calineczka - 2007-12-31 07:22:50

a to feler - westchnął seler...  :D:D:D

xpacifer - 2008-01-03 13:22:53

c.d.


Spacerowaliśmy po szpitalnym parku i nagle wdepnęła w kupę.
-Cholera!
-Ciociu, brzydko się wyrażasz!
-Odczep się szczeniaku, mowię jak mi sie podoba.
-Och, ciociu Różo.
-I rusz tyłek. To jest kurde spacer, a nie wyscig slimaków.
Kiedy siedzieliśmy an łąwce, żeby zjeśc cukierka, spytałem:
-Dlaczego tak brzydko mówisz???
ps. Muszę zmykac na kolędę... więc informacja o tym dlaczego Ciocia Róża brzydko mówi następnym razem... :D:D:D:D::D:D

Tola - 2008-01-03 13:44:48

Bardzo dziękuję, jakoś tak ten okres kolędowy nie sprzyja cioci Róży cóż poczekam.

Calineczka - 2008-01-03 19:40:17

... podobno, jak się w kupę wchodzi - to na szczęście :P

Tola - 2008-01-04 09:03:31

No proszę patrz, patrz zacny Xpaciferze co się ze wspolnotą dzieje jak się ją zaniedbuje! Piszą o kupie!
(Calineczko, słońce ale to raczej g..... szczęście co nie?)

Calineczka - 2008-01-04 09:47:54

Tolu droga - g* szczęcie  i podobno  g* prawda :D:D:D Ale może faktycznie lepiej już zostawmy tę kupę i to g* i nie ruszajmy tego ... ?? :P  Bo podobno jak się rusza to.... i nawet fiołki nie pomogą :D

A wracając do cioci Róży,  to ja też miałam ciocię Różę i ona też czasami brzydko mówiła. Moze to charakterystyczne dla tego imienia??? :D

Mysz - 2008-01-04 12:36:03

CALINECZKO CO DO PRAWDY TO ZNAM JEJ TRZY RODZAJE CAŁA PRAWDA, TYLKO PRADA I G**** PRAWDA. I JA TEŻ MIAŁAM CIOCIE RÓŻE ALE WSZYSCY NAZYWALI JĄ RÓZIĄ,  MIESZKAŁA W RFN I PRZYSYŁAŁA BOGATE PACZKI NA ŚWIĘTA. JAK MIAŁAM 10 LAT PRZYSŁAŁA MI PIERWSZE LEWISY I WSZYSCY NA OSIEDLU ZAZDROŚCILI MI I CHCIELI JE ODKUPIĆ.

xpacifer - 2008-01-04 21:20:19

I oto ciąg dalszy.....stanęliśmy na tym, że Oskar spytał dlaczego Ciocia Róża brzydko mówi.....
oto jej odpowiedź....


-Skrzywienie zawodowe, Oskarku. W moim zawodzie nie miałam żadnych szans, jeśli nie używałam mocnych słów.
-A jaki był Twój zawód?
-Nie uwierzysz jak Ci powiem...
-Przysięgam, że uwierzę.
-Byłam zapaśniczką.
-Bujasz!
-Byłam zapaśniczką! Nazywano mnie Dusicielką z Langwedocji.  /ale numer, prawda??? :D:D:D:D:D/-dopisek własny :D:D:D:D:D

     Od tej pory, kiedy dopada mnie chandra i kiedy jest pewne, że nikt nas nie może usłyszec, ciocia Róża opowiada mi o swoich walkach: Dusicielka z Langwedocji przeciw Rzeźniczce z Limousin, o tym jak przez dwadzieścia lat zmagała się z Diaboliką Sinclair, Holenderką, która miała piersi jak pociski, a przede wszystkim o spotkaniu w turnieju o puchar świata z Ullą Ullą, zwaną Suką z Hamburga, której nikomu nie udało się pobić, nawet Stalowym Udom, wielkiej mistrzyni cioci Róży z czasów, kiedy była zapaśniczką. Te wszystkie opowieści wprawiają mnie w rozmarzenie, wyobrażam sobie moją znajomą, drobną, trochę trzęsącą się staruszkę w różowym fartuchu na ringu, jak rozkłada na cztery łopatki olbrzymki w obcisłych trykotach. Wydaje mi się, że to ja. Staję się najsilniejszy. Mszczę się.

     No więc, Panie Boże, jeżeli przy tych wskazówkach - ciocia Róża alias Dusicielka z Langwedocji- nie będziesz wiedział, kto to jest Ciocia Róża, to lepiej przestań być Bogiem i idź na emeryturę. Myślę, że wyraziłem się jasno!!!
     Wracam więc do swoich spraw.

                                                CDN.

Calineczka - 2008-01-05 09:37:31

no nie... to jednak nie sprawa imienia :P ... bo moja ciocia Róża ani nie przysyłała mi Lewisów ani nie trenowała zapasów ... co najwyżej je gromadziła w domowej spiżarni  :P a zeby była jakąś dusicielką... o co to to nie! Dusigroszem też nie była... po prostu z duszeniem nie miała nic do czynienia... no moze czasami duszności miała ... na starość :) ...  ale to chyba sie nie liczy... :D

xpacifer - 2008-01-06 18:49:18

C.D.

        Jak już mówiłem, mój przeszczep wszystkich rozczarował. Chemia też wszystkich rozczarowała, ale wtedy liczono na przeszczep. Teraz odnoszę wrażenie, że lekarze nie wiedzą już, co proponować i nawet mi ich żal. Doktor Dusseldorf, którego mama uważa za bardzo przystojnego, chociaż według mnie ma trochę za bardzo krzaczaste brwi, wygląda jak zafrasowany Święty Mikołaj, któremu skończyły się prezenty.
        Atmosfera coraz bardziej się psuje. Rozmawiałem o tym z moim kolegą Bekonem. Tak naprawdę to on nie nazywa się Bekon, tylko Yves, ale my nazwaliśmy go Bekonem, bo to bardziej do niego pasuje, dlatego, że jest poparzony.
-Bekon mam wrażenie, że lekarze przestali mnie lubić, załamuje ich!
-Coś ty Jajogłowy! Lekarze są nie do zdarcia. Zawsze mają pełno pomysłów na operacje, które można ci zrobic. Policzyłem, mnie obiecali co najmniej sześc.
-Może ich inspirujesz.
-Najwyraźniej.
-Ale dlaczego nie powiedzą mi po prostu, że umrę?!
         Wtedy Bekon zareagował jak wszyscy w szpitalu: ogłuchł. Jeśli w szpitalu powiecie coś o umieraniu, nikt nie usłyszy. Możecie być pewni, że powstanie jakaś dziura powietrzna i zaczną mówić o czymś innym. Wypróbowałem to ze wszystkimi. Oprócz cioci Róży. Więc dzisiaj rano postanowiłem przekonać się, czy ona też straci słuch, kiedy o tym wspomnę.


C.D.NPs. Jak myślicie, czy ciocia Róża powinna powiedzieć o tym Oskarowi???
Czy osobom umierającym, bez względu na wiek powinno się mówić prawdę??

Calineczka - 2008-01-07 17:38:43

Czy osobom umierającym, bez względu na wiek powinno się mówić prawdę??

Teoretycznie – tak, powinniśmy… ale łatwo mówić … a wiek? Odpowiem pytaniem na pytanie? Jeśli chodzi o śmierć - to czy śmierć ma wzgląd na wiek??? Czy śmierci została wytyczona granica wieku??? Czy nie mówiąc o niej nie pozbawilibyśmy tej drugiej osoby i siebie czegoś bardzo ważnego?

Żeby powiedzieć komuś, że umiera, na to potrzeba wewnętrznej siły -  wg mnie trzeba najpierw samemu pogodzić się z tym faktem i  zaakceptować taki a nie inny stan rzeczy… trzeba samemu dojrzeć.  I dopiero kiedy gdy zdamy sobie sprawę, ze temat śmierci nie powinien być tematem tabu, i nie musi być biernym czekaniem na koniec -   czas, który jeszcze pozostał może być wykorzystany – nie zmarnowany!  Możemy przyczynić się do tego, aby paradoksalnie w takiej chwili pomóc drugiej osobie odkryć głębszy i prawdziwy sens życia i podarować jej coś niezwykle cennego – dar piękna chwili, dar spotkania się z osobami, których dawno nie widziała, może dar przebaczenia komuś, dar uregulowania swoich spraw osobistych, majątkowych, a może po prostu, dar zrzucenia z serca jakieś tajemnicy….trzeba jednak zdawać sobie sprawę, ze tak jak my  potrzebowaliśmy czasu aby dojrzeć do akceptacji śmierci tak i należy dać czas tej drugiej osobie ….

I jeszcze jedna strona medalu - jeśli się kocha… powinno się mówić prawdę…a co dopiero w takiej sytuacji?  Trzeba mówić prawdę  i być, być przy drugim człowieku . Być przy nim i co do każdej setnej sekundy wykorzystać czas, który został jeszcze dany... Bierne czekanie  na koniec przemienić w najpiękniejsze wspomnienia, których nikt i nic nie będzie mogło nam zabrać – może trochę to egoistyczne – ale bezcenne…. Zrobić to dla tej osoby ale i dla siebie…By wtedy, gdy będzie odchodzić, napełniła się miłością i ciepłem  i odchodziła ze spokojem i pogodzona ze sobą, ze światem i z Panem Bogiem…  Życie jest tylko krótkim snem, warto o  tym pamiętać już dziś… i każdy nowy kolejny dzień przeżyć najpiękniej, jak tylko się potrafi i najbliżej tych, których się kocha… bez względu na to ile czasu zostało…

… tak… tak sobie podumałam… hmmmm teoria?

To jest moja teoria (i oby nią została),  a co na to inni?

PS. Taka sobie ciekawostka - Chociaż Justysia pożyczyła mi książke "Oskar i pani Róża" i ksiażka ta leżała u mnie na półce przez jakieś pół roku (nawet okiem do mnie mrugała!!!)  - nie mogłam sie zmobilizować aby ja przeczytać....i w końcu ją oddałam nie czytając.  Zmobilizować??? hmmm....

migotka - 2008-01-07 18:48:01

Piękne słowa - Calineczko ;) pozostaje mi tylko przytaknąć na to co napisałaś :)
Chyba więcej złego wyrządza sie osobie, której się nie mówi o jej śmierci. A jeśli chodzi o wiek? myślę, że dużo bardziej dorośli boją się umrzeć aniżeli dzieci.  Dziecka nie sposób oszukać, ono wyczytuje wszystko z gestów, postawy, z  oczu.  I myślę, że tak w ogóle to nie boimy się samej śmierci, ale tego co po sobie tutaj zostawimy, naszych bliskich, przyjaciół, znajomych, dla niektórych jest  to majątek.
Boimy się, że nie będziemy już mieli nad niczym kontroli, że smierć jest przejściem w nieznane.
Śmierć nie musi być wcale tematem tabu, o tym warto rozmawiać.  Wszystko co możemy zrobić to tak jak napisała Calineczka :) przeżyć z tą osobą czas najpiekniej jak potrafimy. No i oczywiście postarać sie, aby całe nasze życie było tak pięknie przezyte.

pozdrawiam :)

Tola - 2008-01-07 19:37:48

Kiedyś zastanawiałam się czy mówić o śmierciz dzieciom,ale ponieważ jestem osobą która wszystkie emocje "ma na wierzchu" gdy zmarła moja mama zobaczyły co znaczy śmierć, rozpacz i strach , nie tylko w moich oczach ale i słowach i czynach. Dziś już wiem,że dzieci mogą nas dużo nauczyć i mają siłę której nam często jest brak. Bartek bardzo płakał ale też nigdy nie zapomina o swojej ukochanej babci, szanuje wszystko co po niej pozostało i modli się za jej duszę. Przecież chcemy,żeby dzieci się za nas modliły, prawda? Trzeba je zatem tego nauczyć, a ile nam czasu zostało na tej ziemii? Któż to wie???????????
Dziś jestem przekonana,że na wszystkojest czasi Bóg pokazuje nam wyraźnie ten czas w którym winniśmy nauczać nasze dzieci.

Bunia - 2008-01-07 20:15:03

Śmierć rzeczywiscie jest jak dotąd tematem tabu, chociaż jest pewne, że nikogo nie ominie.

W weekend zmarła mama mojej koleżanki z pracy i ja sama nie wiedziałam jak mam się dziś wobec niej zachowywać, bałam się nawet rozmowy o sprawach służbowych, bałam sie spojrzeć jej w oczy, nie wiedziałam czy wypada wchodząc do jej pokoju powiedzieć "Dzień dobry"... A ona miała w sobie tyle spokoju i nawet się usmiechała, co jes dla mnie nieprawdopodobne....

xpacifer napisał:

C.D.

Czy osobom umierającym, bez względu na wiek powinno się mówić prawdę??

Strasznie trudne pytanie.

Myślę, że nie wolno nam okłamywać kogoś, kto jest chory i chce znać prawdę.

Ważna jest prawda (nawet ta najgorsza), ale przekazana w odpowiedni sposób, przygotowanie odchodzącej osoby na przejście na drugą stronę. Nie powinnismy udawać, unikać spotykania śmiertelnie chorej osoby lub unikać rozmowy z nią. Myślę, że w ogóle trudno oszukać śmiertelnie chorującego czy to dorosłego czy dziecko, bo oprócz słów zdradzają nas przede wszystkim nasze oczy, nasze gesty, nasze zachowanie się zmienia. Najważniejsze, aby z daną osobą po prostu być. Ona potrzebuje najbardziej naszej obecności.  Nie potrzeba nawet wielkich słów. Bo i te mogą być czasem niestosowne.

Śmierć człowieka, jest najbardziej przykra dla tych, którzy pozostają, zwłaszcza śmierć dziecka, które dopiero zaczyna swoje ziemskie życie.
Tylko, że dzieci majĄ w sobie dużo więcej ufności, że nie boją się tak śmierci jak dorośli. Tylko w jakiej formie to powiedzieć dzieciom? Nie wiem -może w formie bajki?

Ks. Jan Twardowski napisał:

KIEDY SIĘ RODZI
RODZINA Z RADOŚCI SKACZE
MAMUSIA DUMNA
TYLKO ON PŁACZE

KIEDY UMIERA
NAJBLIŹSI CHLIPIĄ
SIEDZĄ JAK NA POMNIKU WRONY
TYLKO ON ZADOWOLONY

Mysz - 2008-01-09 10:01:59

OSOBY UMIERAJĄCE DOSKONALE ZDAJĄ SOBIE SPRAWĘ ,ŻE UMIERAJĄ NAWET TE MALUTKIE . TAK ALE ROZMOWA TA POWINNA BYĆ DOSTOSOWANA DO WIEKU ,MAŁE DZIECI SĄ BARDZO  WYCZULONE NA PRAWDĘ  I CHOROBĘ  I NIE TYLKO SWOJĄ . Z NASZEGO ZACHOWANIA POTRAFI ODCZYTAĆ ŻE COŚ JEST NIE TAK , KAŻDEMU NALEŻY SIĘ PRAWDA ,ALE UBRANA W ODPOWIEDNIE SŁOWA .

xpacifer - 2008-01-16 13:08:20

C.D.


-Ciociu Różo, dlaczego nikt mi nie mówi, że umrę?
Spogląda na mnie. Czy zachowa się tak, jak wszyscy? Proszę Cię, Dusicielko z Langwedocji, wytrzymaj, nie zatykaj uszu!
-Czemu chcesz, żeby Ci mówiono, skoro sam wiesz, Oskarze?
Uff, usłyszała.
-Wydaje mi się Ciociu, że oni chcieliby widzieć ten szpital innym, niż naprawdę jest. Jakby człowiek przychodził do szpitala tylko po to, żeby wyzdrowieć. A przecież przychodzi się tutaj także po to, żeby umrzeć.
-Masz rację Oskarze. Myślę zresztą, że ten błąd popełnia się w stosunku do życia w ogole. Zapominamy, że życie jest kruche, delikatne, że nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni.
-Moja operacja się nie udała Ciociu Różo?
Ciocia nie odpowiedziała. To był jej sposób na to, żeby powiedziec tak. Kiedy już była pewna, że zrozumiałem, podeszła do mnie i szepnęłą błagalnym tonem:
-Oczywiście niczego Ci nie mówiłam. Przysięgasz?
-Przysięgam.
Przez chwilkę nic nie mówiliśmy, żeby przetrawić te wszystkie  nowe myśli.
-A może napisałbyś list do Pana Boga, Oskarze?
-Och nie, ty też Ciociu Różo?
-Co ja też?
-Myślałem, że nie jesteś kłamczuchą.
-Ale ja wcale nie kłamię.
-To czemu mówisz mi o Panu Bogu? Dałem się już nabrać na świętego Mikołaja. To mi wystarczy, dziękuję!
-Oskarze, Pan Bóg i Mikołaj, który odwiedza nasze domy nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego.
-Owszem. Na jedno wychodzi. Zwykła propaganda!
-Myślisz, że ja, była zapaśniczka, sto sześćdziesiąt wygranych meczy na 165 odbytych, z czego 43 przez nokaut, Dusicielka z Langwedocji, mogłabym choć na sekundę uwierzyć w Mikołaja?
-Nie.
-A w Boga wierzę. Wyobraź sobie.
Jasne, że to zmieniało postać rzeczy.
- A niby po co, miąłbym pisać do Pana Boga?
-Może poczułbyś się mniej samotny?
-Mniej samotny z kimś kto nie istnieje?
-Spraw, żeby istniał.
Pochyliła się w moją stronę.
-Za każdym razem, kiedy w Niego uwierzysz, będzie trochę bardziej istniał. Jeśli się uprzesz, zacznie istnieć na dobre. I wtedy Ci pomoże.
-Co mogę Mu napisać?
-Podziel się z Nim swoimi myślami. Myśli, których się nie zdradza, ciążą nam, zagnieżdżają się, paraliżują nas, nie dopuszczają nowych i w końcu zaczynają gnić. Staniesz się składem starych, śmierdzących myśli, jeśli ich nie wypowiesz.
-OK.
-Poza tym możesz co dzień poprosić Go o jedną rzecz. Ale uwaga! Tylko o jedną!
-To ten Twój Bóg jest do niczego. Aladyn mógł prosić lampę o spełnienie aż 3 życzeń.
-Jedno życzenie dziennie, to chyba lepiej niż 3 przez całe życie, nie uważasz?
-OK. To mogę go o wszystko prosić? O zabawki, cukierki, samochód...?
-Nie, Oskarze! Bóg to nie Mikołaj. Możesz Go prosić o sprawy duchowe.
-Na przykład?
-Na przykład o odwagę, o cierpliwość, o zrozumienie...
-OK. Rozumiem.
-Możesz też Oskarze prosić Go o różne rzeczy potrzebne dla innych.
-Jedno życzenie dziennie Ciociu Różo, no to bez przesady, najpierw pomyłśę o sobie!
No a więc Panie Boże, w tym pierwszym liście opisałem Ci trochę, jak mi się żyje w tym szpitalu, gdzie patrzą na mnie jak na przeszkodę dla medycyny, i chciałbym Cię prosic o wyjasnienie: czy wyzdrowieję? Odpowiedz mi tak lub nie. To nie jest skomplikowane. Tak lub nie. Niepotzrebne skreslic ;)

                                                                        No to do jutra, całusy.
                                                                                              OSKAR
ps. Nie mam Twojego adresu. Co robić?
C.D.N.A Ty? Kiedy ostatni raz napisałeś list do Pana Boga?? A może gromadzisz w sobie swoje myśli?? Może czas sprawić, by Bóg zaczął coraz bardziej istnieć w Twoim  i moim życiu???:):):):)


pozdrawiam

Bunia - 2008-01-16 20:23:51

xpacifer napisał:

A Ty? Kiedy ostatni raz napisałeś list do Pana Boga??

... ostatnio i po raz pierwszy na kursie Emaus rok temu. Ale mogliśmy napisać aż trzy życzenia :D. Rzeczywiście piękna i ciekawa taka forma zwracania sie do naszego Pana - najlepszego i najwierniejszego  Przyjaciela. Bóg napisał do nas przecież przepiękny i bardzo długi list, można nawet chyba powiedzieć list miłosny :)  - Biblię. Mam nadzieję, że uda mi się przeczytać go kiedyś w całości. A może i odważę się napisać i do Boga list? Choć On i tak bardzo dobrze, jak nikt inny zna moje serce.....


xpacifer napisał:

Nie mam Twojego adresu. Co robić?

To niesamowite, ale w książce " Myśli na każdy dzień" Jana Twardowskiego, którą dostałam od mojego ukochanego rodzeństwa akurat pod dzisiejszą datą jest myśl o adresie do Pana Boga. Czy to tylko zbieg okoliczności? :) Zacytuję go Wam.

"Gdzie mieszkasz? Zapytali kiedyś uczniowie Jezusa. Odpowiedział; "Chodżcie, a zobaczycie" - to znaczy zaprosił ich do siebie, aby wzięli udział w Jego życiu. Chodźcie i zobaczycie, jak mieszkam, dokąd wędruję, czego uczę, dlaczego cierpię, dlaczego kocham.
Zaproszenie do udziału w życiu Pana Jezusa.
Właściwie nie ważne, gdzie On mieszka. Jeżeli ktoś poda mi prywatny adres i powie, że mieszka przy ul.Marszałkowskiej pod jakimś numerem, to jeszcze nic mi o sobie nie mówi. Jeśli jednak da mi udział w swoim życiu w taki sposób, abym mógł z nim razem żyć, żyć jego radościami, smutkami wtedy go poznam....."

Calineczka - 2008-01-26 10:08:11

Tak odnośnie listu do Pana Boga.... to właśnie wpadł mi w ręce taki jeden, nie mój .... ale teraz to czemu nie?  myślę, ze nasza śpiewająca ekipa Wspólnoty  go zna.... bowiem jest to tekst jednej z piosenek harcerskich :D ...

Drogi Boże, piszę chociaż tylko kilka słów
Innym razem napiszę więcej
Na początku życzę Ci wszystkiego dobrego
I pozdrawiam Cię najgoręcej
Tak się jakoś złożyło, że nie miałem okazji
Podziękować za list coś mi przysłał
Miałam wiele pracy, wiele nauki
Także piszę dopiero teraz.

Ref.
U mnie wszystko jak dawniej
Tylko jeden samobójca więcej
Tylko jedna znów rodzina rozbita
Tylko… a życie pędzi coraz prędzej.
Gdzieś tam obok rozbił się samolot
Trochę dalej trzęsła się ziemia.
Kiedy patrzę na to wszystko
Tak jak dziś, tak jak dziś…
U mnie wszystko jak dawniej
Tylko świat jest mniej kolorowy,
Tylko życie pędzi coraz prędzej,
Tylko ludzie szybciej tracą głowy.
Gdzieś obok rozbił się samolot,
Trochę dalej trzęsła się ziemia
Kiedy patrzę na to wszystko,
Tak jak dziś…


Tak w ogóle, to przepraszam Cię bardzo
Za to, że tak długo milczałam,
Lecz dopiero teraz zaczynam doceniać
Biblię, która mi przysłałeś.
Tak niedawno odszedł ode mnie przyjaciel,
Z którym tak wiele mnie łączyło
I dopiero teraz zaczynam rozumieć,
Czym jest życie i prawdziwa miłość.

Ref.
U mnie wszystko jak dawniej...

Daj mi znak jak mogę odwdzięczyć się Tobie
Za to wszystko co dla mnie zrobiłeś.
Za zbawienie, za życie, za opiekę, za Biblię
Za Jezusa, którego poświęciłeś...
Myślę, że nie dasz długo czekać na siebie
I, że przyjdziesz do mnie niebawem.
Teraz kończę ten mój krótki list,
Trochę więcej napiszę innym razem.

Ref.:
U mnie wszystko jak dawniej...


xpacifer - 2008-02-07 12:18:26

Hmmm... moi Drodzy!!!
Kolędowy czas minął, więc pora zabrac się do pracy i nadrabic zaległości :D:D:D:D:D


więc oto kolejna dawka listów Oskara do Pana Boga...


Szanowny Panie Boże!

Brawo! Jesteś bardzo mocny! Nie zdążyłem jeszcze wysłac listu, a Ty już dajesz odpowiedź. Jak Ty to robisz?
Dziś rano w świetlicy grałem w szachy z Einsteinem, kiedy Pop Corn przyszedł mnie uprzedzic.
-Przyjechali Twoi rodzice.
-Moi rodzice? Niemożliwe. Przyjeżdżają tylko w niedziele.
-Widziałęm samochód, czerwonego jeepa z białą plandeką.
-Niemożliwe.
    Wzruszyłem ramionami i dlaej grałem z Einsteinem. Ale głowę miałem zajętą i Einstein zabierał mi wszystki pionki, co mnie jeszcze bardziej rozdrażniało. A mówimy na niego Einstein nie dlatego, że jest inteligentny, ale dlatego, że ma dwa razy większą głowę. Podobno w środku jest woda. Szkoda, bo gdyby to był mózg, Einsein pewnie dokonałby wielkich rzeczy.
    Przerwałem grę, kiedy zorientowałem się, że przegram, i poszedłem za Pop Cornem do sali wychozącej na parking. Miał rację... przyjechali moi rodzice.
    Trzeba Ci wiedziec Panie Boże, że mieszkamy daleko stąd. Kiedy sam tam mieszkałem, nie zdawałem sobie z tego sprawy, ale teraz, kiedy już tam nie mieszkam, uważam, że to naprawdę daleko. Dlatego też rodzice odwiedzają mnie tylko w niedzielę, ponieważ w niedzielę nie pracują, ja zreszta też nie.
-Widzisz, że miałem rację-powiedział Pop Corn-co mi dasz za to, że Cię uprzedziłem?
-Mam czekoladę z orzechami.
-Nie masz już galaretek truskawkowych?
-Nie
-No to niech będzie czekolada.
Oczywiście nie wolno nam dawac jedzenia Pop Cornowi, bo jest tutaj po to, żeby schudnąc. 98 kilo wagi w wieku 9lat przy 110 cm wzrostu i 110 cm szerokości! Jedyne ubranie w które się miesci cały, to amerykańska koszulka do gry w polo. A i tak paski cierpią na chorobę morską. A ponieważ ani ja, ani żaden z kolegów nie wierzymy, że kiedyś przestanie byc gruby i żal nam go, bo wciąż chce mu się jesc, dajemy mu różne resztki. Co to jest jedna mała czekoladka w porównaniu z taką górą sadła? Jesli źle robimy, to niech pielegniarki też przestaną wpychac w niego czopki!
    Wróciłem do pokoju i czekałem an rodziców. Z poczatku nie zawałem sobie sprawy z upływu czasu, bo byłęm strasznie zdyszany, potem uswiadomiłem sobie że 15 razy zdążyliby już do mnie przyjśc. Nagle domyśliłem się gdzie są... wymknąłem się na korytarz. Kiedy nikt nie widział, zszedłem po schodach, a potem w półmroku dotarłem do gabinetu doktora Dusseldorfa.
Bingo! Byli tam. Ponieważ zmęczyłem się schodzeniem, postanowiłem zanim otworzę drzwi poczekac kilka sekund, aż serce przestanie mi walic. I wtedy się wszystko wydało. Usłyszałem to, czego nie powienienem był usłyszec. Moja matka szlochała, doktor Dusseldorf powtarzał: "Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, prosze uwierzyc", a ojciec odpowiadał zdławionym głosem: "Nie wątpię, doktorze, nie wątpię".
Stałęm z uchem przytkniętym do żelaznych drzwi. Nie wiem, co było zimniejsze, metal, czy ja. Potem doktor Dusseldorf zapytał:
-Czy chcecie go państwo ucałowac?
-Nie będę miała odwagi- powiedziała moja mama.
-Nie powinien widziec nas w takim stanie-powiedział tata.
I wtedy zrozumiałem, że moi rodzice  to tchórze. Gorzej: tchórze, którzy biora mnie za tchórza!!!C.D.N

sprężynka - 2009-04-27 16:48:51

Zainspirowana przez ten wątek, a właściwie przez fragmenty tej opowieści postanowiłam przeczytać Oskara i panią Różę do końca, dorwałam książkę w bibliotece i przeczytałam ;) ...jeśli nikt nie ma przeciwko to będę kontynuować ten wątek, bo widzę, że został on zapomniany;)

C.D.

   Z gabinetu dobiegł odgłos przesuwanych krzeseł, więc domyśliłem się,że zaraz wyjdą i otworzyłem najbliższe drzwi.
   W ten sposób znalazłem się w szafie na szczotki, gdzie spędziłem resztę przedpołudnia, bo nie wiem czy Ci wiadomo, Panie Boże, że szafy na szczotki można otworzyć od zewnątrz, ale nie od wewnątrz, jakby bano się, że w nocy szczotki, kubły i szmaty do podłogi stamtąd prysną!
  W każdym razie nie przeszkadzało mi, że siedzę zamknięty w ciemnościach, bo nie miałem ochoty nikogo oglądać, a po tym, co usłyszałem, ręce i nogi odmawiały mi posłuszeństwa.
  Koło południa poczułem, że piętro wyżej powstało niezłe poruszenie. Słychać było kroki, gonitwy. Potem zaczęto wykrzykiwać moje imię.
  - Oskar! Oskar!
  Dobrze mi to robiło, kiedy słyszałem jak mnie wołają i nie odpowiadałem. Miałem ochotę zrobić na złość całemu światu.
  Później chyba się trochę zdrzemnąłem, a potem rozpoznałem odgłos szurających drewniaków sprzątaczki, pani N'da. Otworzyła drzwi i wtedy naprawdę się siebie przestraszyliśmy, oboje wrzasnęliśmy bardzo głośno, ona, bo nie spodziewała się mnie tutaj znaleźć, ja, bo nie pamiętałem, że jest taka czarna. Ani, że tak głośno krzyczy.
  No i powstało niesamowite zamieszanie. Zbiegli się wszyscy, doktor Dusseldorf, przełożona pielęgniarek, dyżurne pielęgniarki, reszta sprzątaczek. Myślałem, że na mnie nakrzyczą. Ale oni czuli się nieswojo i zorientowałem się, że trzeba szybko wykorzystać sytuację.
  - Chcę, żeby przyszła ciocia Róża.
  - Gdzieś ty się podziewał, Oskarze? Jak się czujesz?
  - Chcę, żeby przyszła ciocia Róża.
  - Jak znalazłeś się w tej szafie? Poszedłeś za kimś? Słyszałeś coś?
  - Chcę, żeby przyszła ciocia Róża.
  - Napij się wody.
  - Nie. Chcę, żeby przyszła ciocia Róża.
  - Zjedz kawałek...
  - Nie. Chcę, żeby przyszła ciocia Róża.
  Granit. Skała. Beton. Żadnej dyskusji. Nie słuchałem nawet, co do mnie mówiono. Chciałem, żeby przyszła ciocia Róża.
  Doktorowi Dusseldorfowi najwyraźniej głupio było wobec kolegów, że nie ma na mnie żadnego wpływu. W końcu się złamał.
  - Niech ktoś pójdzie po tą panią!
  Wtedy zgodziłem się odpocząć i przespałem się trochę w swoim pokoju.
  Kiedy się obudziłem, ciocia Róża już była. Uśmiechała się. [...]C.D.N.

xpacifer - 2009-04-28 11:00:55

Tak trzymać!!!
Zastanawiałem się, kiedy ktoś podejmie dalej to działanie :)
brawo :applause:

sprężynka - 2009-05-01 11:45:27

C.D. :zadowolony:

  - Brawo, Oskarze, dobra robota. Dałeś im niezłego prztyczka. Ale skutek tego jest taki, że teraz mi zazdroszczą.
  - Mamy to gdzieś.
  - To dobrzy ludzie, Oskarze. Bardzo dobrzy.
  - Mam to gdzieś.
  - Co się stało?
  - Doktor Dusseldorf powiedział moim rodzicom, że umrę, a oni uciekli. Nienawidzę ich.
  Opowiedziałem jej wszystko za szczegółami, jak Tobie, Panie Boże.
  - Hmm - powiedziała ciocia Róża - to przypomina mi turniej w Bethune, spotkanie z Sarą oliwą, węgorzycą ringu, akrobatką, która biła się prawie naga i wyślizgiwała ci się z rąk, kiedy próbowałeś założyć jej jakiś chwyt. Walczyła tylko w Bethune i co roku zdobywała puchar Bethune. Ależ ja miałam ochotę na ten puchar!
  - I co zrobiłaś, ciociu?
  - Moi znajomi sypnęli na nią mąką, kiedy wchodziła na ring. Oliwa plus mąka, powstała piękna panierka. Raz dwa trzy powaliłam na ziemię słynną Sarę Bum Bum. Potem nie nazywano już jej węgorzycą ringu, ale panierowaną flądrą.
  - Nie gniewaj się, ciociu, ale nie widzę związku.
  - Ja widzę go bardzo dobrze. Zawsze jest jakieś rozwiązanie, Oskarze, zawsze jest gdzieś jakiś worek mąki. Powinieneś napisać do Pana Boga, on jest lepszy ode mnie.
  - Nawet w zapasach?
  - Tak. Nawet w zapasach Pan Bóg jest najlepszy. Spróbuj, Oskarku. Co cię najbardziej boli?
  - Nienawidzę moich rodziców.
  - To nienawidź ich z całej siły.
  - Ty mi to mówisz, ciociu Różo?
  - Tak, nienawidź ich z całej siły. To będzie tak, jakbyś miał kość do ogryzania. Kiedy już skończysz ją ogryzać zobaczysz, że nie było warto. Opowiedz o tym wszystkim Panu Bogu w liście i poproś Go żeby cię odwiedził.
  - On się przemieszcza?
  - Na swój sposób. Nieczęsto. Nawet bardzo rzadko.
  - Dlaczego? On też jest chory?
  Westchnęła i zrozumiałem: nie chciała mi powiedzieć, że Ty też, Panie Boże nie jesteś w najlepszej formie.
  - Rodzice nigdy nie mówili Ci o Bogu, Oskarze?
  - Daj spokój. Moi rodzice są głupi.
  - Oczywiście. Ale czy nigdy nie mówili ci o Bogu?
  - Owszem. Raz. Żeby powiedzieć, że w niego nie wierzą. Wierzą tylko w Świętego Mikołaja.
  - Są aż tak głupi, Oskarku?
  - Nawet sobie nie wyobrażasz! Kiedy raz wróciłem ze szkoły i powiedziałem, żeby przestali się wygłupiać, bo wiem, jak wszyscy koledzy, że Święty Mikołaj nie istnieje, wyglądali jakby spadli z księżyca. A ponieważ byłem wściekły, bo w szkole wyszedłem na idiotę, zaczęli się zaklinać, że wcale nie chcieli mnie oszukać, że sami głęboko wierzyli w Świętego Mikołaja i są okropnie zawiedzeni, naprawdę okropnie zawiedzeni, dowiadując się, że to nieprawda! Kompletni debile, sama przyznasz!
  - Więc nie wierzą w Boga?
  - Nie.
  - I to cię nie zdziwiło?
  - Jeżeli będę zajmował się tym, co myślą głupcy, to nie będę miał czasu na to, o czym myślą ludzie inteligentni.
  - Masz rację. Ale właśnie fakt, że twoi rodzice, którzy według ciebie są głupi...
  - Tak. Głupi jak stołowe nogi, ciociu Różo!
  - Więc skoro twoi rodzice, którym nie ufasz, w niego nie wierzą, czemu ty nie miałbyś uwierzyć i poprosić go o odwiedziny?
  - Zgoda. ale sama mówiłaś, że jest obłożnie chory...
  - Nie. Ma tylko bardzo specyficzny sposób składania wizyt. Odwiedza cie w myślach. W duchu.
  To mi się spodobało. To było naprawdę super. Ciocia Róża dodała:
  - Zobaczysz: jego odwiedziny bardzo pomagają.
  - O.K. Wspomnę mu o tym. Ale jak na razie, najbardziej pomagają mi twoje odwiedziny. [...]  C.D.N.

Calineczka - 2009-05-08 16:47:51

O.K.  ...  a ja cierpliwie czekam części dalszej.... :D

sprężynka - 2009-05-09 13:55:49

Z racji tego, że nasza kochana Calineczka nie może już się doczekać kolejnych fragmentów oto i one ;)

C.D.

   Ciocia Róża się uśmiechnęła i nieśmiało schyliła się, żeby mnie pocałować w policzek. Bała się to zrobić. Wzrokiem pytała mnie o pozwolenie.
   - No już! Pocałuj mnie. Nikomu nie powiem. Nie będę psuł twojej reputacji byłej zapaśniczki.
   Dotknęła wargami mojego policzka i zrobiło mi się bardzo przyjemnie: czułem ciepło, drobne igiełki, zapach pudru i mydła.
   - Kiedy znowu przyjdziesz?
   - Mogę przychodzić tylko dwa razy w tygodniu.
   - No co ty, ciociu! Mam czekać aż trzy dni?
   - Takie są przepisy.
   - Kto ustanawia przepisy?
   - Doktor Dusseldorf.
   - Doktor Dusseldorf teraz robi w majtki, jak mnie zobaczy. Idź i poproś go o pozwolenie, ciociu. Mówię poważnie.
   Spojrzała na mnie z wahaniem.
   - Mówię poważnie. Jeśli nie będziesz mnie codziennie odwiedzać, nie będę pisał do Pana Boga.
   - Spróbuję.
   Ciocia Róża wyszła, a ja się rozpłakałem.
   Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo potrzebuję pomocy. Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo jestem chory. Zrozumiałem to dopiero, kiedy pomyślałem, że więcej nie zobaczę cioci Róży, i teraz to wszystko wypływało ze mnie łzami, które paliły mi policzki.
   Na szczęście miałem trochę czasu, żeby wziąć się w garść, zanim wróci.
   - Załatwione. Mam pozwolenie. Przez dwanaście dni będę mogła codziennie cię odwiedzać.
   - Mnie i nikogo poza mną?
   - Ciebie i nikogo poza tobą, Oskarze. Dwanaście dni.
   Wtedy nie wiem, co mi się stało, łzy znowu napłynęły i zaczął wstrząsać mną płacz. A przecież wiem, że chłopcy nie powinni się mazać, a już szczególnie ja z moją głową w kształcie jaja, która nie przypomina ani chłopca, ani dziewczynki, a raczej Marsjanina. Nic z tego, nie mogłem przestać.
   - Dwanaście dni? Czy jest aż tak źle, ciociu Różo?
   Jej też zbierało się na płacz. Wahała się. Była zapaśniczka nie pozwalała byłej dziewczynce się rozkleić. Fajnie to wyglądało i miałem trochę rozrywki.
   - Jaki dziś dzień, Oskarze?
   - Co za pytanie! Nie widzisz mojego kalendarza? Dzisiaj jest dziewiętnasty grudnia.
   - W moim kraju, jest taka legenda, która mówi, że z ostatnich dwunastu dni roku można odgadnąć pogodę, jaka będzie panowała przez dwanaście miesięcy nadchodzącego roku. Dziewiętnasty grudnia odpowiada styczniowi, dwudziesty grudnia to luty, i tak dalej, aż do trzydziestego pierwszego, który zapowiada grudzień następnego roku.
   - I to jest prawda?
   - To jest legenda. Legenda o dwunastu proroczych dniach. Chciałabym, żebyśmy się w coś takiego pobawili. A zwłaszcza ty. Od dzisiaj będziesz bacznie obserwował każdy dzień, mówiąc sobie, że ten dzień to jakby dziesięć lat.
   - Dziesięć lat?
   - Tak. Jeden dzień to dziesięć lat.
   - Więc za dwanaście dni będę miał sto trzydzieści lat!
   - Tak. Wyobrażasz sobie?
   Ciocia Róża mnie pocałowała – czuję że jej się to spodobało – i poszła sobie.
   Więc widzisz, Panie Boże: dziś rano się urodziłem i nawet się nie zorientowałem; dotarło to do mnie gdzieś około południa, kiedy miałem pięć lat, zyskałem większą świadomość, lecz nie przyniosła mi ona dobrych nowin; dziś wieczór kończę dziesięć lat, wiek rozumu. Korzystam z tego, żeby Cię prosić o jedną rzecz: jeśli masz mi coś do przekazania, tak jak dzisiaj w południe, na moje piąte urodziny, nie bądź taki brutalny. Dziękuję.


                                                                                               Do jutra, całusy,
                                                                                                          Oskar.

   PS: Chciałbym Cię o coś prosić. Wiem, że mam prawo tylko do jednego życzenia, ale to ostatecznie to nie było życzenie, bardziej rada.
   Nie miałbym nic przeciwko małym odwiedzinom. Takiej wizycie duchowej. To mi się wydaje super. Chciałbym, żebyś mi taką wizytę złożył. Jestem otwarty od ósmej rano do dziewiątej wieczór. Przez resztę czasu śpię. W ciągu dnia zresztą też zdarza mi się zdrzemnąć, z powodu lekarstw. Gdybyś mnie zastał śpiącego, nie wahaj się mnie obudzić. Byłoby głupio, gdybyśmy się nie spotkali z powodu jednej minuty, nie uważasz?

Calineczka - 2009-05-10 16:26:56

Dziękuję bardzo, Kochana Sprężynko :*

A tak w nawiazaniu do tej jednej minuty, to... czy wiecie , że:

Aby poznać wartość jednego roku, zapytaj studenta, który odpadł w egzaminach końcowych.

Aby poznać wartość jednego miesiąca, porozmawiaj z matką, która za wcześnie urodziła dziecko.

Aby poznać wartość jednego tygodnia, porozmawiaj z wydawcą tygodnika.

Aby poznać wartość jednej godziny, spytaj zakochanych, którzy czekają na to, aby się zobaczyć.

Aby poznać wartość jednej minuty zapytaj kogoś, kto spóźnił się na swój pociąg, autobus lub samolot.

Aby poznać wartość jednej sekundy, porozmawiaj z kimś, kto przeżył wypadek.

Aby poznać wartość jednej milisekundy, zapytaj kogoś, kto podczas igrzysk olimpijskich zdobył srebrny medal

Czas na nikogo nie czeka.
Zbieraj wszystkie chwile, które pozostają, ponieważ są tego warte.
Dziel je z wyjątkowym człowiekiem, a one będą jeszcze bardziej wartościowe!!!

( autor nieznany)

:):):):)

sprężynka - 2009-05-16 22:29:53

C.D. Dzisiaj taki troszkę dłuuższy fragment ;) miłego czytania :)

Szanowny Panie Boże,
Dzisiaj przeżyłem wiek młodzieńczy i nie obeszło się bez kłopotów. Co za historia! Miałem przejścia z kumplami, z rodzicami, a wszystko z powodu dziewczyn. Dziś wieczór cieszę się, że mam dwadzieścia lat, bo myślę sobie, że uff, najgorsze mam już za sobą. Dojrzewanie to jest naprawdę syf! Dobrze, że przechodzi się przez to tylko raz!
Na początku, Panie Boże, zawiadamiam Cię, że nie przyszedłeś.
Spałem dziś bardzo mało przez te wszystkie problemy wieku dojrzewania, więc na pewno bym Cię nie przegapił. Poza tym jeszcze raz Ci powtarzam:, jeżeli kimam, potrząśnij mną.
Kiedy się obudziłem, ciocia Róża już była. Podczas śniadania opowiedziała mi o swoich walkach z Królewskim Cycem, belgijską zapaśniczką, która co dzień pochłaniała trzy kilo surowego mięsa, podlewając je beczką piwa; podobno tym, co miała najmocniejsze, był jej oddech, z powodu mięsno-piwnej fermentacji: już on sam zwalał przeciwniczki z nóg.
Żeby ją pobić, ciocia Róża musiała wprowadzić nową taktykę: założyć kominiarkę, nasączyć ją lawendą i przybrać imię Dręczycielki z Carpentras. Bo w zapasach, jak zawsze powtarza, trzeba mieć także dobrze umięśniony mózg.
- Kogo naprawdę lubisz, Oskarze?
- Tutaj? W szpitalu?
- Tak
- Bekona, Einsteina, Pop Corna.
- A z dziewcząt?
Kompletnie mnie wcięło. Nie miałem ochoty odpowiadać. Ale ciocia Róża czekała, a przed byłą zapaśniczką międzynarodowej klasy nie można zbyt długo robić z siebie idioty.
- Peggy Blue.
Peggy Blue to niebieska dziewczynka. Mieszka w przedostatniej sali, na końcu korytarza. Uśmiecha się miło, ale prawie się nie odzywa. Wygląda jak wróżka, która wpadła na chwilę do szpitala, żeby odpocząć. Ma skomplikowaną chorobę, niebieską chorobę, jakiś problem z krwią, co powinna płynąć do płuc, ale nie płynie i przez to skóra nabiera niebieskawej barwy. Czeka na operację mającą sprawić, że stanie się różowa. Ja uważam, że to szkoda, Peggy Blue bardzo mi się podoba w błękitach. Jest wokół niej wielka cisza i mnóstwo światła, człowiek ma wrażenie, że wchodzi do kaplicy.
- Powiedziałeś jej o tym?
- Przecież nie stanę przed nią i nie powiem: „Peggy Blue, bardzo cię lubię”.
- Owszem. Czemu tego nie robisz?
-  Nie wiem nawet, czy ona wie o moim istnieniu.
- Tym bardziej.
- Widzisz, jak wyglądam? Musiałaby lubić istoty pozaziemskie, a w to raczej wątpię.
- Mnie się bardzo podobasz, Oskarze.
Trochę mnie tym ciocia Róża speszyła. Miło jest słyszeć takie rzeczy, człowiek dostaje gęsiej skórki, tylko że nie bardzo wiadomo, co odpowiedzieć.
- Nie chcę jej czarować wyglądem, ciociu.
- Co do niej czujesz?
- Chciałbym bronić jej przed duchami.
- Jak to? Są tutaj duchy?
- Tak. Co noc. Budzą nas, nie wiadomo dlaczego. Cierpimy, bo nas szczypią. Boimy się, bo ich nie widać. Trudno nam z powrotem zasnąć.
- A do ciebie często przychodzą?
- Nie. Ja mam głęboki sen. Ale nieraz słyszę, jak Peggy Blue krzyczy w nocy. Chciałbym jej bronić.
- Idź i jej to powiedz.
- I tak nie będę mógł tego robić, bo w nocy nie wolno nam wychodzić z pokojów. Takie są przepisy.
- A czy duchy znają te przepisy? Na pewno nie. Więc skoro usłyszą, jak obiecujesz Peggy Blue, że będziesz stał na warcie, aby jej przed nimi bronić, nie ośmielą się przyjść dzisiaj wieczór.
- Uhu...
- Ile masz lat, Oskarze?
- Nie wiem. Która godzina?
- Dziesiąta. Zbliżasz się do piętnastu lat. Nie sądzisz, że czas już mieć odwagę wyrazić swoje uczucia?
O wpół do jedenastej zdecydowałem się i poszedłem pod drzwi jej pokoju, które były otwarte.
- Cześć, Peggy, to ja, Oskar.
Leżała na łóżku jak Królewna Śnieżka czekająca na swojego królewicza, kiedy tym bałwanom krasnoludkom wydaje się, że nie żyje, Królewna Śnieżka jak na zdjęciach, na których śnieg jest niebieski, a nie biały.
Odwróciła się do mnie, a ja zacząłem się zastanawiać, czy weźmie mnie za królewicza czy za jednego z krasnoludków. Postawiłbym krzyżyk raczej przy „krasnoludku” z powodu mojej jajowatej głowy, ale ona nic nie powiedziała, i to właśnie jest fajne z Peggy Blue, że nigdy nic nie mówi i wszystko jest tajemnicze.: - Przyszedłem ci powiedzieć, że jeśli chcesz, dzisiaj i przez następne wieczory będę stał na straży przed twoim pokojem, żeby bronić cię przed duchami.
Spojrzała na mnie, zatrzepotała rzęsami i było tak, jakby film przesuwał się w zwolnionym tempie, powietrze stawało się coraz gęstsze, cisza coraz bardziej cicha, jakbym szedł przez wodę i nagle wszystko się odmieniło, kiedy zbliżyłem się do jej łóżka skąpanego w padającym nie wiadomo skąd świetle.
- Chwileczkę, Jajogłowy: ja będę pilnował Peggy!
Pop Corn stał w drzwiach, a raczej wypełniał sobą drzwi. Zadrżałem. Jasne, że jeśli on będzie pełnił straż, żaden duch na pewno się nie przeciśnie. i Pop Corn mrugnął do Peggy.
- Prawda, Peggy? Jesteśmy przecież kumplami!
Peggy spojrzała w sufit. Pop Corn uznał to za potwierdzenie i wyciągnął mnie na korytarz.
- Jak chcesz mieć dziewczynę, to weź sobie Sandrine. Peggy jest już zajęta.
- Jakim prawem?
- Takim, że byłem pierwszy. Jak ci się nie podoba, to możemy się bić.
- Podoba mi się, w porządku.
Byłem trochę zmęczony, więc poszedłem usiąść sobie na chwilę w świetlicy. Właśnie była tam Sandrine. Sandrine ma białaczkę, tak samo jak ja, ale u niej leczenie przynosi efekty. Nazywamy ją Chinką, bo nosi perukę z czarnych błyszczących sztywnych włosów z grzywką, przez co wygląda jak Chinka. Spojrzała na mnie, zrobiła balon z gumy do żucia i strzeliła z niego.
- Chcesz, to możesz mnie pocałować.
- Dlaczego? Nie wystarczy ci guma do żucia.?
- Nawet byś nie potrafił, głupku. Jestem pewna, że nigdy jeszcze tego nie robiłeś.
- Rozśmieszasz mnie. Mam piętnaście lat i nieraz już to robiłem.
- Masz piętnaście lat? - pyta, zdziwiona. Spoglądam na zegarek.
- Tak. Skończone.
- Zawsze marzyłam o tym, żeby mnie pocałował taki duży piętnastoletni chłopak.
- Jasne, kto by nie chciał - mówię.
Wtedy ona robi niesamowitą minę, wysuwa wargi do przodu, wygląda jak przyklejona do szyby przyssawka; domyślam się, że czeka na pocałunek.
Odwracam się i widzę gapiących się na mnie kumpli. Nie mogę stchórzyć. Muszę zachować się jak mężczyzna. Nadeszła pora.
Podchodzę i obejmuję ją. Oplata mnie ramionami, wpija się w moje usta, nie mogę się od niej odkleić i nagle, bez uprzedzenia, wpycha mi do buzi swoją gumę. Zaskoczony, od razu ją połknąłem. Byłem wściekły.
W tej samej chwili czyjaś dłoń klepnęła mnie po plecach. Nieszczęścia zawsze chodzą parami: moi rodzice. Zapomniałem, że jest niedziela!
- Przedstawisz nam swoją przyjaciółkę, Oskarze?
- To nie jest moja przyjaciółka.
- Może jednak nam ją przedstawisz?
- Sandrine. Moi rodzice. Sandrine.
- Miło mi państwa poznać - mówi Chinka z rozanieloną miną. Chętnie bym ją udusił.
- Chcesz, żeby Sandrine poszła z nami do twojego pokoju?
- Nie. Sandrine tu zostaje.
Kiedy znalazłem się w łóżku, poczułem, że jestem zmęczony, i trochę się zdrzemnąłem. W każdym razie nie miałem ochoty z nimi rozmawiać.
Kiedy się obudziłem, okazało się oczywiście, że przywieźli mi prezenty. Odkąd jestem na stałe w szpitalu, moim rodzicom jakoś nie idą rozmowy; więc przywożą mi prezenty i spędzamy beznadziejne popołudnia na czytaniu reguł gry i instrukcji. Ojciec jest nieustraszony: nawet kiedy napisane są po turecku albo po japońsku, nie traci ducha, skupia się na rysunkach. Jest mistrzem świata w zatruwaniu niedzielnego popołudnia.
Dzisiaj przywiózł mi odtwarzacz płyt. Nie mogę się przyczepić, bo chciałem go dostać.
- Nie było was wczoraj?
- Wczoraj? Dlaczego? Możemy przyjeżdżać tylko w niedziele. Dlaczego o to pytasz?
- Ktoś widział na parkingu wasz samochód.
- Czy to jeden czerwony jeep na świecie? Samochody się powtarzają.
- Uhu. Tylko rodziców ma się jednych. Szkoda.
Zatkało ich. Więc wziąłem odtwarzacz i dwa razy przesłuchałem płytę, Dziadka do orzechów, ciurkiem, w ich obecności. Dwie godziny, w czasie których nie mogli się odezwać. Dobrze im tak.
- Podoba ci się?
- Tak. Chce mi się spać.
Zrozumieli, że powinni już iść. Strasznie im było ciężko. Nie mogli się zdecydować. Czułem, że chcą mi coś powiedzieć, ale nie dają rady. Przyjemnie było patrzeć, jak oni z kolei się męczą.
Potem matka przytuliła się do mnie, uścisnęła mnie mocno, bardzo mocno, i powiedziała urywanym głosem:
- Kocham cię, Oskarku, tak bardzo cię kocham.
Miałem ochotę się opierać, ale w ostatniej chwili dałem spokój, przypomniały mi się dawne czasy, czasy prostych, nieskomplikowanych pieszczot, kiedy w jej głosie nie było niepokoju, gdy mówiła mi, że mnie kocha.
Potem chyba się trochę zdrzemnąłem.
Ciocia Róża to mistrzyni przebudzeń. Zawsze dobiega do mety, kiedy otwieram oczy. I zawsze się wtedy uśmiecha.
- Jak tam rodzice?
- Jak zawsze, beznadziejni. Ale dali mi Dziadka do orzechów.
- Dziadka do orzechów? Ciekawe. Miałam koleżankę, która się tak nazywała. Niesamowita zawodniczka. Gruchotała ci kości udami. A Peggy Blue, byłeś u niej?
- Nie mówmy o tym. Jest zaręczona z Pop Cornem...
- Powiedziała ci to?
- Nie. On mi powiedział,
- Przechwala się!
- Nie sądzę. Jestem pewien, że podoba jej się bardziej ode mnie, jest silniejszy, bardziej opiekuńczy.
- Przechwala się, mówię ci! Ja, która na ringu wyglądałam jak myszka, zwyciężałam zapaśniczki podobne do wielorybów albo hipopotamów. Na przykład taką Plum Pudding, Irlandkę, sto pięćdziesiąt kilo na czczo w samych majteczkach przed wypiciem guinessa, przedramiona jak moje uda, bicepsy jak szynki, nogi, których nie mogłam objąć rękami. Bez talii, bez możliwości uchwycenia. Nie do pobicia!
- I co zrobiłaś?
- Kiedy nie ma chwytu, to znaczy, że jest krągłość, która będzie się turlać. Trochę ją przegoniłam, a potem przewróciłam. Trzeba było ściągnąć kołowrót, żeby ją podnieść. Ty, Oskarku, masz drobne kości i niezbyt dużo mięśni, to fakt, ale urok to nie tylko sylwetka i mięśnie, to także zalety serca. A tych masz w sobie pełno.
- Ja?
- Idź do Peggy Blue i powiedz jej, co ci leży na sercu.
- Jestem trochę zmęczony.
- Zmęczony? Ile masz teraz lat? Osiemnaście? Jak się ma osiemnaście lat, to nie wie się, co to zmęczenie.
Ciocia Róża potrafi czasem coś tak powiedzieć, że człowiek dostaje kopa.
Zapadł wieczór, w półmroku wszystkie odgłosy rozbrzmiewały głośniej,
a w linoleum korytarza odbijał się blask księżyca.
Wszedłem do Peggy i wręczyłem jej mój odtwarzacz.
- Masz. Posłuchaj „Walca śnieżynek”. Jest taki ładny, że kiedy go słucham, myślę o tobie.
Peggy wysłuchała „Walca śnieżynek”. Uśmiechała się, jakby ta melodia była jej starą koleżanką szepczącą jej do ucha śmieszne rzeczy.
Zwróciła mi aparat i powiedziała:
- Piękny.
To było jej pierwsze słowo. Fajne, nie uważasz?
- Peggy Blue, chciałbym ci coś powiedzieć: nie chcę, żeby cię operowano. Wyglądasz bardzo ładnie. Do twarzy ci w niebieskim.
Widziałem, że sprawia jej to przyjemność. Nie dlatego to powiedziałem, ale jasne było, że jest zadowolona.
- Chcę, żebyś to ty, Oskarze, bronił mnie przed duchami.
- Możesz na mnie liczyć, Peggy.
Byłem cholernie dumny. W końcu to ja wygrałem!
- Pocałuj mnie.
Pocałunki to jakaś obsesja u dziewczyn, naprawdę muszą tego potrzebować. Ale Peggy, w przeciwieństwie do Chinki, nie jest zboczona, nadstawiła policzek i muszę przyznać, że zrobiło mi się ciepło, kiedy ją całowałem.
- Dobranoc, Peggy.
- Dobranoc, Oskarze.
I tak, Panie Boże, wyglądał mój dzień. Rozumiem teraz, że dorastanie to tak zwany niewdzięczny wiek. Bo naprawdę jest ciężko. Ale w końcu, kiedy się dojdzie do dwudziestki, wszystko się jakoś układa. Więc przedstawiam Ci moją dzisiejszą prośbę: chciałbym, żebyśmy się z Peggy pobrali. Nie jestem pewien, czy małżeństwo należy do spraw duchowych, czy to Twoja branża. Czy spełniasz takie życzenia, trochę jak agencja matrymonialna? Jeśli nie masz tego w ofercie, powiedz mi szybko, żebym mógł zwrócić się do właściwej osoby. Nie chciałbym Cię pospieszać, ale przypominam, że nie mam dużo czasu. A więc: małżeństwo Oskara z Peggy Blue. Tak albo nie. Zorientuj się, co się da zrobić, bardzo by mnie to urządzało.
Do jutra, całusy, Oskar.

PS: Jaki właściwie jest Twój adres?

sprężynka - 2009-05-25 20:02:04

C.D. ^^

Szanowny Panie Boże,
  Załatwione, jesteśmy małżeństwem. Dzisiaj dwudziesty pierwszy grudnia, zbliżam się do trzydziestki i właśnie się ożeniłem. Jeśli chodzi o
dzieci, postanowiliśmy z Peggy Blue, że pomyślimy o nich później. Szczerze mówiąc, sądzę, że nie jest jeszcze gotowa.
  To się stało dziś w nocy. Około pierwszej usłyszałem krzyki Peggy Blue. Od razu usiadłem na łóżku. Duchy! Duchy znęcają się nad Peggy Blue, a przecież obiecałem, że będę jej pilnować. Zobaczy, że jestem dupkiem, więcej się do mnie nie odezwie i będzie miała rację.
  Wstałem i poszedłem w stronę wrzasków. Kiedy znalazłem się przed pokojem Peggy, zobaczyłem, że siedzi na łóżku i patrzy na mnie zdziwiona. Ja też pewnie miałem zdziwioną minę, bo przede mną siedziała Peggy Blue z zamkniętymi ustami, a przecież wciąż słyszałem krzyki.
  Wtedy ruszyłem do następnych drzwi i zrozumiałem, że to Bekon wije się z bólu w łóżku z powodu swoich oparzeń. Przez chwilę zrobiło mi się głupio, pomyślałem o dniu, w którym podpaliłem dom, kota, psa, kiedy nawet upiekłem złote rybki - to znaczy myślę, że raczej się; ugotowały - pomyślałem o tym, co przeżyli, i powiedziałem sobie, że w sumie chyba lepiej, że nie żyją, niż gdyby mieli cierpieć tak jak Bekon mimo przeszczepów i kremów.
  Bekon zwinął się w kłębek i przestał jęczeć. Wróciłem do Peggy Blue.
  - Więc to nie ty, Peggy. Zawsze myślałem, że to ty krzyczysz w nocy.
  - A ja myślałam, że ty.
  Byliśmy strasznie przejęci tym, co się dzieje, i tym, co sobie mówimy: okazało się, że od dawna o sobie myśleliśmy.
  Peggy Blue zrobiła się jeszcze bardziej niebieska, co oznaczało u niej, że jest skrępowana.
  - Co teraz zrobisz, Oskar?
  - A ty, Peggy?
  Niesamowite, ile mamy wspólnych punktów - te same myśli, te same pytania.
  - Chcesz ze mną spać?
  Dziewczyny są obłędne. Ja zastanawiałbym się godzinami, tygodniami, miesiącami, zanim bym wypowiedział takie zdanie. Ona rzuciła je
najnaturalniej w świecie, jak gdyby nigdy nic.
  - O.K.
  I wszedłem do jej łóżka. Było nam trochę ciasno, ale spędziliśmy cudowną noc. Peggy Blue pachnie orzechami laskowymi i ma skórę tak gładką jak ja pod pachami, z tym że u niej tak jest wszędzie. Dużo spaliśmy, dużo marzyliśmy, leżeliśmy blisko siebie, przytuleni, opowiedzieliśmy sobie swoje życie.
  Oczywiście rano, kiedy pani Gommette, przełożona pielęgniarek, znalazła nas razem, zrobił się niezły cyrk. Zaczęła strasznie krzyczeć,
pielęgniarka z nocnego dyżuru także zaczęła krzyczeć, krzyczały jedna na drugą, potem na Peggy, potem na mnie, trzaskały drzwi, one brały innych na świadków, nazywały nas „nieszczęsnymi dziećmi”, chociaż byliśmy bardzo szczęśliwi, i w końcu musiała przyjść ciocia Róża, żeby zakończyć przedstawienie.
  - Odczepicie się wreszcie od tych dzieci? - zapytała. - O kogo się macie troszczyć, o pacjentów czy o przepisy? Ja mam w nosie przepisy, olewam je. A teraz cisza. Idźcie się kłócić gdzie indziej. To nie jest właściwe miejsce.
  Na to nie było odpowiedzi, jak zawsze, kiedy ciocia Róża coś powie. Zaprowadziła mnie do pokoju i trochę się zdrzemnąłem.
  Kiedy się obudziłem, mogliśmy porozmawiać.
  - Więc to poważna sprawa, ty i Peggy?
  - Jeszcze jak, ciociu. Jestem cholernie szczęśliwy. Pobraliśmy się dzisiaj w nocy.
  - Pobraliście się?
  - Tak. Robiliśmy wszystko, co robią mężczyzna, i kobieta, kiedy są małżeństwem.
  - Tak?
  - A co ty sobie myślisz? Która to teraz godzina? - skończyłem dwadzieścia lat i mam swoje życie, no nie?
  - Jasne.
  - Poza tym, wyobraź sobie, wszystko, co dawniej, kiedy byłem młody, wydawało mi się ohydne, na przykład pocałunki, pieszczoty, teraz mi się podoba. Niesamowite, jak człowiek się zmienia, prawda?
  - Bardzo się cieszę, Oskarze. Doroślejesz.
  - Jednego tylko nie zrobiliśmy, pocałunku z języczkiem. Peggy Blue bała się, że od tego może zajść w ciążę. Jak sądzisz?
  - Myślę, że ma rację.
  - Tak? Można mieć dzieci, jeśli pocałuje się kogoś w usta? W takim razie będę miał dzieci z Chinką.
  - Nie martw się, Oskarze, to mało prawdopodobne. Bardzo mało.
  Ciocia Róża sprawiała wrażenie, że jest pewna tego, co mówi, więc trochę się uspokoiłem, bo przyznam Ci się, Panie Boże, ale tylko Tobie, że z Peggy Blue raz, dwa, a może i więcej, wsunęliśmy jednak język.
  Trochę pospałem. Potem zjedliśmy z ciocią Różą obiad i poczułem się lepiej.
  - Niesamowite, jak zmęczony byłem dzisiaj rano.
  - To normalne, między dwudziestym a dwudziestym piątym rokiem życia często wychodzi się po nocach, baluje, prowadzi hulaszcze życie.
Za to wszystko trzeba potem płacić. To co, pójdziemy odwiedzić Pana Boga?
  - Masz babo placek! A wiesz, gdzie mieszka?
  - Myślę, że jest w kaplicy.
                                           C.D.N.

o wizycie w kaplicy w następnej części listu ;) miłego czytania :D

sprężynka - 2009-05-28 21:46:13

Oto dalsza część ;)
C.D.
Ciocia Róża ubrała mnie, jakbyśmy się wybierali na biegun północny, mocno mnie uścisnęła i zaprowadziła do kaplicy, która stoi w głębi szpitalnego parku za oszronionymi teraz trawnikami, zresztą nie muszę Ci tłumaczyć, gdzie, skoro to jest Twój dom.
Kompletnie zbaraniałem, kiedy zobaczyłem Twój posąg, stan, w jakim się znajdujesz, przykuty do krzyża, prawie goły, wychudzony, z ranami na ciele, twarzą, po której spływa krew od cierni i głową ledwie trzymającą się na szyi. Pomyślałem o sobie. I zezłościłem się. Gdybym był Bogiem, jak Ty, na pewno nie dałbym się tak załatwić.
  - Ciociu Różo, porozmawiajmy poważnie: ty, która jesteś zawodniczką, która byłaś wielką mistrzynią, nie powiesz mi chyba, że w coś takiego wierzysz!
  - Dlaczego, Oskarze? Czy łatwiej byłoby ci uwierzyć, że to Pan Bóg, gdybyś zobaczył kulturystę w kokieteryjnych slipkach, z misternie
wyrzeźbionym torsem, wydatnymi muskułami, błyszczącą od oliwy skórą i krótko obciętymi włosami?
  - No...
  - Zastanów się, Oskarze. Który z nich wydaje ci się bliższy? Bóg, który nic nie czuje, czy Bóg, który cierpi?
  - Ten, który cierpi, oczywiście. Ale gdybym był nim, gdybym był Bogiem, gdybym miał takie możliwości jak on, uniknąłbym cierpienia.
  - Nikt nie może uniknąć cierpienia. Ani Bóg, ani ty. Ani twoi rodzice, ani ja.
  - No, dobrze. Ale dlaczego cierpimy?
  - Właśnie. Jest cierpienie i cierpienie. Popatrz uważnie na jego twarz. Przyjrzyj mu się. Widać po nim, że cierpi?
  - Nie. To ciekawe. W ogóle po nim nie widać.
  - Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe - Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.
  - Nie rozumiem.
  - Jeśli wbijają ci gwoździe w nadgarstki i stopy, nie masz innego wyjścia, musisz odczuwać ból. Znosisz go. Natomiast myśl o śmierci nie musi powodować bólu. Nie wiesz, czym jest. Wszystko zależy od ciebie.
  - A znasz ludzi, którzy cieszą się na myśl o tym, że umrą?
  - Owszem, znam. Na przykład moja matka. Na łożu śmierci łakomie się uśmiechała, niecierpliwiła się, spieszno jej było zobaczyć, co będzie potem.
  Nie znajdowałem więcej argumentów. A ponieważ chciałem usłyszeć, co dalej, przez chwilę milczałem, zastanawiając się nad tym, co mi
powiedziała.
  - Jednak większość ludzi nie ma w sobie tej ciekawości. Czepiają się tego, co mają, jak wesz w uchu łysego. Weź na przykład taką Plum Pudding, moją irlandzką rywalkę, sto pięćdziesiąt kilo na czczo, w figach, przed wypiciem pierwszego guinessa. Zawsze mi powtarzała: „Przykro mi, ja nie umrę, nie zgadzam się, niczego nie podpisywałam”. Oszukiwała się. Nikt jej nie obiecywał, że życie będzie trwać wiecznie! Jednak z uporem w to wierzyła, buntowała się, nie dopuszczała do siebie myśli, że umrze, wściekała się, wpadła w depresję, schudła, odeszła z zawodu, ważyła już tylko trzydzieści pięć kilo, wyglądała Jak patyczek i w końcu umarła. Widzisz, umarła jak wszyscy, ale myśl o tym, że umrze, zatruła jej życie.
  - Głupia była ta Plum Pudding, ciociu.
  - Jak but. Ale butów jest niezliczona ilość. Są bardzo rozpowszechnione.
  Też kiwnąłem głową, bo w sumie się z nią zgadzałem.
  - Ludzie boją się umierać, bo odczuwają lęk przed nieznanym. Ale właśnie, co to jest nieznane? Proponuję ci, Oskarze, żebyś się nie bał, żebyś był ufny. Spójrz na twarz Pana Boga na krzyżu: znosi cierpienie fizyczne, ale nie cierpi duchowo, bo ufa. I nawet gwoździe już mu tak nie doskwierają. Powtarza sobie: boli mnie, ale nie ma w tym nic złego. To są korzyści, które przynosi wiara. I to właśnie chciałam ci pokazać.
  - O.K., ciociu Różo, jak będę miał pietra, zmuszę się, żeby wierzyć.
  Pocałowała mnie. Ostatecznie dobrze czuliśmy się w tym pustym kościele z Tobą, Boże, który wyglądałeś tak spokojnie.
Po powrocie długo spałem. Coraz częściej chce mi się spać. Kiedy się obudziłem, powiedziałem do cioci Róży:
  - Właściwie nie boję się nieznanego. Tylko trochę szkoda mi tracić to, co znam.
  - Tak samo jest ze mną, Oskarze. Co byś powiedział na to, żebyśmy zaprosili Peggy Blue na herbatę?
  Peggy Blue wypiła z nami herbatę, polubiły się z ciocią Różą i nieźle się uśmialiśmy, kiedy ciocia opowiedziała nam o swojej walce z Siostrami Siuśkami, trojaczkami, które udawały, że są jedną. Po każdej rundzie Siuśka, która zmęczyła przeciwniczkę, skacząc na nią ze wszystkich stron, schodziła z ringu, żeby rzekomo zrobić siusiu, i biegła do toalety, a wracała jej siostra, w pełnej formie, gotowa do dalszej walki. I tak dalej. Wszyscy myśleli, że jest tylko jedna Siuśka, i że taka z niej niezmordowana zawodniczka. Ciocia Róża odkryła, co jest grane, zamknęła obie zastępczynie w ubikacji, wyrzuciła klucz przez okno i pokonała tę, która została. Zapasy to niegłupi sport.
  Potem ciocia Róża sobie poszła. Pielęgniarki pilnują Peggy Blue i mnie, jakbyśmy byli pociskami mogącymi w każdej chwili wybuchnąć. A przecież mam trzydzieści lat, do cholery! Peggy Blue przysięgła mi, że dziś wieczór to ona przyjdzie do mnie, jak tylko będzie mogła, a ja przysiągłem jej, że tym razem nie będę jej wkładał języka.
Bo fakt, że to nie sztuka mieć dzieci, ale trzeba jeszcze mieć czas, żeby je wychować.
To tyle, Panie Boże. Nie wiem, o co Cię prosić dziś wieczorem, bo to był piękny dzień. Chociaż tak. Spraw, żeby jutrzejsza operacja Peggy Blue przebiegła pomyślnie. Nie tak jak moja, jeśli rozumiesz, co chcę powiedzieć.
                                                                 

                                    Do jutra, całusy, Oskar.
   

PS: Operacje to nie są sprawy duchowe może nie masz tego na
składzie. Więc spraw, żeby niezależnie od tego, jaki będzie wynik operacji,
Peggy Blue dobrze go przyjęła. Liczę na Ciebie.
                                                                                    [...] C.D.N.

sprężynka - 2009-06-13 16:56:24

C.D.:zadowolony:         Miłego czytania :D

Szanowny Panie Boże,
   Peggy Blue była dzisiaj operowana. Przeżyłem dziesięć strasznych lat. Ciężko jest być trzydziestolatkiem, to czas pełen trosk i obowiązków.
   Ostatecznie Peggy Blue nie mogła przyjść do mnie dzisiaj w nocy, bo pani Ducru, dyżurna pielęgniarka, została z nią w pokoju, żeby przygotować Peggy do narkozy. Zabrano ją koło ósmej. Serce mi się ścisnęło na widok Peggy, kiedy ją przewożono na wózku, jest taka mała i szczuplutka, że ledwie ją było widać spod szmaragdowych prześcieradeł.
   Ciocia Róża trzymała mnie za rękę, żebym się nie denerwował.
   - Czemu twój Pan Bóg, ciociu, pozwala, żeby istnieli tacy ludzie jak Peggy i ja?
   - Całe szczęście, że powołuje was do życia, Oskarku, bo bez was świat nie byłby taki piękny.
   - Nie. Nie rozumiesz. Dlaczego Pan Bóg pozwala, żebyśmy byli chorzy? Albo jest zły, albo nie jest aż taki mocny.
   - Oskarze, z chorobą jest jak ze śmiercią. Jest faktem, nie jest żadną karą.
   - Od razu widać, że nie jesteś chora!
   - Co możesz o tym wiedzieć?
   Kompletnie mnie zatkało. Nigdy nie pomyślałem, że ciocia Róża, która zawsze ma czas i jest taka troskliwa, może też mieć jakieś problemy.
   - Nie musisz nic przede mną ukrywać, ciociu, możesz mi wszystko powiedzieć. Mam co najmniej trzydzieści dwa lata, raka, żonę na sali
operacyjnej, więc znam trochę życie.
   - Kocham cię, Oskarze.
   - Ja ciebie też. Co mogę dla ciebie zrobić, jeśli masz jakieś kłopoty? Chcesz, żebym cię adoptował?
   - Adoptował?
   - Tak, adoptowałem już Bernarda, kiedy zobaczyłem, że ma chandrę.
   - Bernarda?
   - Mojego miśka. O tam! Leży w szafie. Na półce. To mój stary misiek, nie ma już oczu ani buzi, ani nosa, stracił połowę waty, którą był wypchany, i wszędzie ma pełno blizn. Trochę do ciebie podobny. Adoptowałem go tego wieczoru, kiedy ci idioci, moi rodzice, przynieśli mi nowego miśka. Jakbym mógł zgodzić się na to, że będę miał nowego miśka! Szkoda, że przy okazji mnie też nie zamienili na całkiem nowego braciszka! Wtedy go adoptowałem. I jemu, Bernardowi, zapiszę wszystko, co mam. Ciebie też chciałbym zaadoptować, jeżeli to cię uspokoi.
   - Tak. Bardzo chętnie. Myślę, że to by mnie uspokoiło, Oskarze.
   - To przybij piąchę, ciociu.
   Potem poszliśmy przygotować pokój Peggy, położyć czekoladki i postawić kwiaty, żeby czekały na nią, jak wróci.
   Potem znowu spałem. Niesamowite, ile ja teraz sypiam.
   Przed wieczorem ciocia Róża obudziła mnie, mówiąc, że Peggy Blue jest już z powrotem i że operacja się udała. Poszliśmy razem ją odwiedzić. Przy łóżku stali jej rodzice. Nie wiem, kto ich uprzedził, Peggy czy ciocia Róża, ale wyglądało na to, że wiedzą, kim jestem, traktowali mnie z dużym szacunkiem, postawili dla mnie krzesło między sobą, tak że mogłem posiedzieć przy żonie razem z teściami.
   Cieszyłem się, bo Peggy wciąż była niebieskawa. Doktor Dusseldorf zajrzał na chwilę, potarł sobie brwi i powiedział, że za parę godzin to się zmieni. Spojrzałem na matkę Peggy, która nie jest niebieska, a mimo to jest bardzo ładna i pomyślałem, że właściwie moja żona Peggy może mieć kolor, jaki zechce, a ja i tak będę ją kochał.
   Peggy otworzyła oczy, uśmiechnęła się do nas, do mnie, do swoich rodziców, a potem znowu zasnęła.
   Jej rodzice byli spokojni, ale musieli jechać.
   - Powierzamy ci naszą córkę - powiedzieli mi. - Wiemy, że możemy na ciebie liczyć.
   Z ciocią Różą poczekaliśmy, aż Peggy otworzy oczy po raz drugi, a potem poszedłem do siebie odpocząć.
   Kończąc ten list, zdaję sobie sprawę, że ostatecznie dzisiejszy dzień przeszedł dobrze. Pod znakiem rodziny. Adoptowałem ciocię Różę,
zaprzyjaźniłem się z teściami i odzyskałem żonę w dobrym zdrowiu, chociaż około jedenastej zrobiła się różowa.
                       Do jutra, całusy, Oskar.

PS: Dzisiaj Cię o nic nie proszę. Będziesz mógł sobie odpocząć.


                                                                                           [...] CDN

sprężynka - 2009-07-05 11:00:43

C.D. :)                    Miłego czytania :D

Szanowny Panie Boże,
Dzisiaj miałem między czterdzieści a pięćdziesiąt lat i narobiłem mnóstwo głupstw.
   Opowiem Ci o tym krótko, bo szkoda czasu. Peggy Blue czuje się dobrze, ale ta Chinka nasłana przez Pop Corna, która teraz nie może mnie ścierpieć, przyszła do niej i wypaplała, że pocałowałem ją w usta.
   No i Peggy powiedziała mi, że między nami wszystko skończone. Protestowałem, mówiłem jej że z Chinką to był błąd młodości, że to było na długo przed nią i że nie może do końca życia wypominać mi przeszłości.
   Ale ona była nieugięta. Zaprzyjaźniła się nawet z Chinką, żeby mi zrobić na złość, i słyszałem, jak razem chichoczą.
   Więc kiedy Brigitte, ta z downem, która zawsze się do wszystkich klei, bo u mongołów to normalne, są bardzo uczuciowi, przyszła do mnie przywitać się, pozwoliłem jej całować się wszędzie. Szalała z radości, że jej pozwalam. Zachowywała się jak pies, który wita swojego pana. Problem tylko w tym, że na korytarzu był Einstein, który może ma wodę w mózgu, ale na pewno nie ma
klapek na oczach. Wszystko widział i zaraz poszedł opowiedzieć Peggy i Chince. Wszyscy na piętrze mówią teraz, że latam za kobietami, a przecież nawet nie ruszyłem się z pokoju.
   - Nie wiem, co mnie podkusiło, ciociu, z Brigitte...
   - Tak zwany demon południa, Oskarze. Dopada mężczyzn między czterdziestym piątym a pięćdziesiątym rokiem życia: chcą się upewnić,
sprawdzić, czy podobają się jeszcze innym kobietom oprócz tej, którą kochają.
   - No dobrze, jestem normalny, ale też baran ze mnie, no nie!
   - Tak. Jesteś najzupełniej normalny.
   - Co powinienem zrobić?
   - Kogo kochasz?
   - Peggy. Tylko Peggy.
   - To powiedz jej. Pierwszy związek jest zawsze bardzo kruchy, podatny na różne wstrząsy, ale jeśli jest dobry, trzeba walczyć o jego zachowanie.
   Jutro, Panie Boże, jest Boże Narodzenie. Nigdy nie kojarzyłem, że to są Twoje urodziny. Spraw, żebym pogodził się z Peggy, bo nie wiem, czy to z tego powodu, ale jestem dziś wieczór bardzo smutny i w ogóle nic mi się nie chce.
                                       
                                               Do jutra, całusy, Oskar.

PS: Teraz, kiedy już jesteśmy kumplami, co chcesz dostać ode mnie na
urodziny?

                                                                         C.D.N.

Calineczka - 2009-07-05 16:37:21

no, no... fragment bardzo inspirujący i pobudzający do refleksji ...  :D
   
Powodzenia Oskarze! :D

sprężynka - 2009-07-19 13:12:52

C.D. :zadowolony:
Szanowny Panie Boże,
   Dzisiaj rano, o ósmej, powiedziałem Peggy Blue, że kocham ją, tylko ją i że nie wyobrażam sobie życia bez niej. Rozpłakała się, wyznała, że zdejmuję jej z serca wielki ciężar, bo ona też kocha tylko mnie i na pewno już nigdy nikogo nie znajdzie, zwłaszcza teraz, kiedy jest różowa.
   Wtedy, ciekawa rzecz, zaczęliśmy oboje płakać, ale to było bardzo przyjemne. Fajne jest życie we dwoje. Szczególnie po pięćdziesiątce, kiedy ma się za sobą różne przejścia.
   Gdzieś o dziesiątej, dotarło do mnie, że naprawdę jest Boże Narodzenie, że nie będę mógł być razem z Peggy, bo zwali się do niej cała
rodzina: bracia, wujkowie, kuzyni, pociotki, i będę skazany na towarzystwo swoich rodziców. Co mi znowu podarują? Składające się z osiemnastu tysięcy kawałków puzzle? Książki po kurdyjsku? Pudełko z instrukcjami obsługi? Mój portret z czasów, kiedy byłem zdrowy? Po tych dwojgu kretynach, którzy nie mają więcej rozumu niż worek na śmieci, można się było wszystkiego spodziewać, ale jednego mogłem być pewien: że spędzę beznadziejny dzień.
   Zdecydowałem się bardzo szybko i zorganizowałem ucieczkę. Parę transakcji: zabawki dla Einsteina, puchówka dla Bekona, cukierki dla Pop Corna. Prosta obserwacja: ciocia Róża zawsze wychodziła przez szatnię. Łatwe do przewidzenia: rodzice nie dojadą przed południem. Wszystko poszło jak z płatka: o wpół do dwunastej ciocia Róża pocałowała mnie, życząc pięknego świątecznego dnia z rodzicami, a potem zniknęła na piętrze, gdzie znajdują się szatnie. Zagwizdałem. Pop Corn, Einstein i Bekon szybko mnie ubrali, przetransportowali na dół i zanieśli do gabloty cioci Róży, samochodu, który pochodzi chyba jeszcze z czasów przed wynalezieniem automobilu. Pop Corn, który ma dryg do otwierania zamków, bo miał szczęście wychowywać się w biednym osiedlu, otworzył drutem tylne drzwi, po czym rzucili mnie na
podłogę między przednimi a tylnymi siedzeniami i niezauważeni przez nikogo wrócili do budynku.
   Po dłuższej chwili ciocia Róża wsiadła do samochodu, kilkanaście razy próbowała zapalić dychawiczny silnik, aż wreszcie ruszyliśmy strasznie szybko. Genialne są te samochody sprzed wynalezienia automobilu: robią taki hałas, że wydaje się człowiekowi, że jedzie bardzo szybko, i trzęsą nie mniej niż w wesołym miasteczku.
   Z tym tylko, że ciocia Róża uczyła się chyba jeździć z jakimś kaskaderem: nie zwracała uwagi na światła, na ronda ani na krawężniki, tak że od czasu do czasu samochód wylatywał w powietrze. W kabinie strasznie rzucało, ciocia dużo trąbiła, a i pod względem słownictwa mogłem się nieźle podkształcić: miotała najstraszniejsze obelgi pod adresem wrogów, którzy tarasowali jej drogę, i pomyślałem sobie raz jeszcze, że zapasy to naprawdę dobra szkoła życia.
   Miałem zamiar po przyjeździe na miejsce wyskoczyć z samochodu i zawołać: „A kuku, ciociu Różo!”, ale ten rajd trwał tak długo, że chyba
zasnąłem.
   W każdym razie, kiedy się obudziłem, było ciemno, zimno i cicho, a ja leżałem sam na wilgotnym dywaniku. Wtedy po raz pierwszy pomyślałem sobie, że może zrobiłem głupstwo.
   Wysiadłem z samochodu i wtedy zaczął padać śnieg. Ale nie był taki przyjemny jak w „Walcu śnieżynek” z Dziadka do orzechów. Zęby szczękały mi jak nie wiem co.
   Zobaczyłem duży oświetlony dom. Poszedłem w jego kierunku. Z trudem. Żeby dosięgnąć dzwonka, musiałem podskoczyć tak wysoko, że
padłem jak długi na wycieraczkę.
   Tam właśnie znalazła mnie ciocia Róża.
   - Ale... ale... - zaczęła.
   A potem pochyliła się nade mną i szepnęła:
   - Mój kochany.
   Wtedy pomyślałem sobie, że może jednak nie zrobiłem głupstwa. Zaniosła mnie do salonu, gdzie stała wielka mrugająca choinka. Byłem
zdziwiony, widząc, jak u niej w domu jest ładnie. A przede wszystkim, jak bogato. Bo kiedy spotka się kogoś miłego, zwykle myśli się, że jest biedny.
   Ogrzała mnie przy kominku i wypiliśmy po dużej filiżance czekolady. Domyślałem się, że zanim na mnie nakrzyczy, chce być pewna, że się dobrze czuję. Więc nie spieszyłem się z odzyskiwaniem dobrego samopoczucia, co
zresztą przychodziło mi łatwo, bo w tej chwili jestem naprawdę bardzo słaby.
   - Wszyscy w szpitalu cię szukają, Oskarze. Pełna mobilizacja. Twoi rodzice są zrozpaczeni. Zawiadomili policję.
   - To do nich podobne. Myślą, że ich pokocham, kiedy zakują mnie w kajdanki...
   - Co masz im do zarzucenia?
   - Boją się mnie. Boją się ze mną rozmawiać. A im bardziej się boją, tym bardziej mam wrażenie, że jestem potworem. Dlaczego ich tak przerażam?
   - Jestem aż taki brzydki? Śmierdzę? Kompletnie zidiociałem?
   - Nie boją się ciebie, Oskarze. Boją się choroby.
   - Choroba jest częścią mnie. Nie muszą zachowywać się inaczej, dlatego że jestem chory, chyba że mogą kochać tylko zdrowego Oskara?
   - Kochają cię, Oskarze. Powiedzieli mi to.
   - Rozmawiasz z nimi?
   - Tak. Są bardzo zazdrośni o to, że się tak dobrze rozumiemy. To znaczy może nie zazdrośni. Smutni. Smutni, że im się nie udaje.
   Wzruszyłem ramionami, ale złość trochę mi przeszła. Ciocia Róża zrobiła mi drugą gorącą czekoladę.
   - Wiesz, Oskarze, umrzesz któregoś dnia. Ale twoi rodzice także umrą.
   Zdziwiło mnie to, co mówi. Nigdy dotąd o tym nie myślałem.
   - Tak. Oni też kiedyś umrą. Samotnie. Ze strasznymi wyrzutami sumienia, że nie udało im się pogodzić ze swoim jedynym dzieckiem, Oskarem, którego bardzo kochali.
   - Nie mów mi takich rzeczy, ciociu, bo dostanę chandry.
   - Pomyśl o nich, Oskarze. Zrozumiałeś, że umrzesz, bo jesteś inteligentnym chłopcem. Nie zrozumiałeś jednak, że nie ty jeden. Wszyscy
kiedyś umrzemy. Twoi rodzice. Ja.
   - Tak. Ale ja pierwszy.
   - To prawda. Ty pierwszy. Ale czy z tego powodu wszystko ci wolno? Czy wolno ci zapominać o innych?
   - Zrozumiałem, ciociu. Zadzwoń do nich.
   A teraz, Panie Boże, w paru słowach o tym, co było dalej, bo boli mnie już ręka. Ciocia Róża zawiadomiła szpital, a szpital zawiadomił moich rodziców, którzy przyjechali do cioci Róży i wszyscy razem świętowaliśmy Boże Narodzenie.
   Kiedy przyjechali moi rodzice, powiedziałem im:
- Przepraszam, zapomniałem, że wy też kiedyś umrzecie. Nie wiem, co w nich to zdanie odblokowało, ale potem zrobili się tacy jak
dawniej i spędziliśmy naprawdę superowski świąteczny wieczór. Przy deserze ciocia Róża chciała obejrzeć w telewizji pasterkę, a także
turniej zapasów, który wcześniej nagrała. Powiedziała, że od lat przed pasterką ogląda zapasy, na rozgrzewkę, że to stare przyzwyczajenie i że sprawiłoby jej to przyjemność. No więc wszyscy obejrzeliśmy walkę, którą sobie odłożyła. To było coś fantastycznego. Mefista kontra Joanna d’Arc! Kostiumy kąpielowe i botki aż do pępka! Zuch-dziewczyny! - jak stwierdził tata,
który był cały czerwony i któremu zapasy najwyraźniej bardzo się podobają. Każda dostała po głowie niezliczoną ilość razy. Ja w takiej walce bym już sto razy umarł. To kwestia wprawy, powiedziała mi ciocia Róża, im więcej dostajesz po buzi, tym więcej możesz wytrzymać. Nie wolno tracić nadziei. Ostatecznie wygrała Joanna d’Arc, chociaż na początku nic na to nie
wskazywało: pewnie się ucieszyłeś.
   A tak w ogóle, to wszystkiego najlepszego z okazji Twoich urodzin,
Panie Boże. Ciocia Róża położyła mnie spać w łóżku swojego najstarszego syna, który był w Kongo weterynarzem i leczył słonie, i powiedziała mi przed chwilą, że moje pojednanie z rodzicami to świetny prezent urodzinowy dla Ciebie. Ja tam uważam, że jest dość byle jaki. Ale skoro ciocia Róża, która jest Twoją starą kumpelką, tak twierdzi...
                          Do jutra, całusy, Oskar.
PS: Byłbym zapomniał o życzeniu: niech moi rodzice będą zawsze tacy, jak dzisiaj wieczór. I ja też. To były fajne Święta. Szczególnie Mefista kontra Joanna d’Arc. Przykro mi z powodu Twojej mszy, film urwał mi się wcześniej.

                                                                                      C.D.N. :)

sprężynka - 2009-07-22 15:01:55

C.D. :D

   Szanowny Panie Boże,

   Dziś mam już skończone sześćdziesiąt lat i płacę rachunek za wczorajsze ekscesy. Nie jestem w najlepszej formie.
   Z przyjemnością wróciłem do domu, do szpitala. Tak to już jest z człowiekiem, że na starość nie za bardzo lubi podróżować. W każdym razie ja już nie mam ochoty nigdzie się stąd ruszać.
   Nie powiedziałem Ci w moim wczorajszym liście, że u cioci Róży na półce przy schodach stoi figurka Peggy Blue. Przysięgam Ci. Dokładnie taka sama, z gipsu, z tą samą słodką twarzyczką i tym samym błękitem na ubraniu i skórze. Ciocia Róża twierdzi, że to Maryja, Twoja matka, z tego, co zrozumiałem, rodzinna pamiątka. Zgodziła się mi ją dać. Postawiłem ją na stoliku przy łóżku. I tak pewnego dnia wróci do rodziny cioci Róży, ponieważ ją adoptowałem.
   Peggy Blue czuje się lepiej. Przyjechała mnie odwiedzić na wózku. Nie rozpoznała się w figurce, ale spędziliśmy razem miłe chwile. Słuchaliśmy Dziadka do orzechów, trzymając się za ręce, i przypomniały nam się dawne czasy.
   Nie będę Ci już długo opowiadał, bo pióro zrobiło się jakieś ciężkie. Wszyscy są tutaj chorzy, nawet doktor Dusseldorf, od tych wszystkich
czekoladek, gęsich wątróbek, kasztanów w cukrze i szampana, które rodzice masowo dawali lekarzom i personelowi. Bardzo bym chciał, żebyś mnie odwiedził.
    Całusy, do jutra, Oskar.

                                                       C.D.N. ;)

sprężynka - 2009-08-01 19:06:26

C.D. :D

Szanowny Panie Boże,

   Dziś miałem między siedemdziesiąt a osiemdziesiąt lat, i zastanawiałem się nad wieloma rzeczami.
   Najpierw zająłem się prezentem, który ciocia Róża dała mi pod choinkę. Nie pamiętam, czy Ci o nim mówiłem. To roślina z pustyni Sahara, która przeżywa całe swoje życie w ciągu jednego dnia.. Jak tylko ziarno wchłonie trochę wody, od razu puszcza, pąki, staje się łodygą, dostaje liści, rozkwita, wytwarza nasiona, więdnie, kurczy się i hop, wieczorem jest już po wszystkim. To był genialny prezent, dziękuję, że coś takiego wymyśliłeś. Podlaliśmy ją rano, o siódmej, ciocia Róża, rodzice i ja - nie pamiętam, czy Ci mówiłem, mieszkają teraz u cioci Róży, bo to bliżej - i mogłem prześledzić cały jej żywot. Byłem wzruszony. Fakt, że to mały rachityczny kwiatek - w niczym nie
przypomina baobaba - ale dzielnie, na naszych oczach, w jeden dzień, nie przerywając ani na chwilę, wypełnił całą swoją roślinną misję.
   Z Peggy Blue często czytywaliśmy Słownik medyczny, to jej ulubiona książka. Peggy pasjonuje się chorobami i wciąż się zastanawia, jakie jeszcze będzie mogła mieć w przyszłości. Ja próbowałem znaleźć słowa, które mnie ciekawiły: „Życie”, „Śmierć”, „Wiara”, „Bóg”. Uwierzysz mi albo nie, ale ich tam nie było! Zauważ, to tylko dowodzi, że ani życie, ani śmierć, ani wiara, ani Ty
nie jesteście chorobami. Co jest poniekąd pocieszające. Ale jednak w takiej ważnej książce powinny być odpowiedzi na najważniejsze pytania, no nie?
   - Ciociu Różo, mam wrażenie, że w Słowniku medycznym są tylko rzeczy bardzo konkretne, kłopoty, które mogą spotkać tego czy innego człowieka. Nie ma tam nic o sprawach, które dotyczą nas wszystkich, takich jak Życie,
Śmierć, Wiara, Bóg.
   - Powinieneś zajrzeć do Słownika filozofii, Oskarze. Tam znajdziesz słowa, których szukasz, ale boję się, że też będziesz rozczarowany. Jest wiele bardzo różnych definicji na każde z tych pojęć.
   - Jak to możliwe?
   - Najciekawsze pytania wciąż pozostają pytaniami. Kryją w sobie tajemnicę. Do każdej odpowiedzi trzeba dodać „być może”. Tylko na
nieciekawe pytania można udzielić ostatecznych odpowiedzi.
   - Chcesz powiedzieć, że dla „Życia” nie ma rozwiązania?
   - Chcę powiedzieć, że dla „Życia.” jest kilka rozwiązań, a więc nie ma żadnego.
   - A ja myślę, ciociu, że dla życia nie ma innego rozwiązania niż żyć.
   Zajrzał do nas doktor Dusseldorf Miał, jak zwykle, minę zbitego psa, która sprawia, że ze swoimi czarnymi krzaczastymi brwiami wygląda jeszcze bardziej malowniczo.
   - Czesze pan sobie brwi, panie doktorze? - zapytałem.
   Rozejrzał się wokół siebie, zaskoczony, jakby chciał spytać cioci Róży, moich rodziców, czy dobrze usłyszał. W końcu, zdławionym głosem,
powiedział: tak.
   - Niech pan nie robi takiej miny, doktorze Dusseldorf. Będę z panem szczery, bo zawsze uczciwie brałem lekarstwa, a pan skrupulatnie próbował zwalczyć moją chorobę. Niech pan się nie zachowuje, jakby czuł się winny. To nie pana wina, że musi pan oznajmiać ludziom złe nowiny, choroby o łacińskich nazwach i to, że nie ma ratunku. Niech pan sobie odpuści. Niech pan się wyluzuje. Nie jest pan Panem Bogiem. To nie pan rozkazuje naturze. Pan tylko stara się naprawiać. Niech pan trochę wyhamuje, doktorze Dusseldorf, przestanie się tak przejmować, nabierze trochę pokory, bo inaczej nie będzie pan mógł długo wykonywać tego zawodu. Proszę spojrzeć, jak pan
wygląda.
   Słuchając mnie, doktor Dusseldorf miał usta otwarte, jakby połykał jajko. Potem uśmiechnął się, tak naprawdę, i pocałował mnie.
   - Masz rację, Oskarze. Dziękuję, że mi to powiedziałeś.
   - Nie ma za co, panie doktorze. Do usług. Niech pan przyjdzie, kiedy pan zechce.
   To tyle, Panie Boże. Wciąż czekam, aż mnie odwiedzisz. Przyjdź. Nie wahaj się ani chwili. Mimo że mam teraz wielu gości, bardzo bym się ucieszył.
                      Do jutra, całusy, Oskar.

                                                                              C.D.N. ;)

sprężynka - 2009-09-08 17:40:38

Ojejciu jejcu, jak dawno mnie tu nie było! :o

CD.
Szanowny Panie Boże,
Peggy Blue opuściła szpital. Wróciła do domu. Nie jestem głupi, wiem,
że już nigdy jej nie zobaczę.
Nie będę do Ciebie pisał, dlatego że mi smutno. Przeżyliśmy razem
życie, Peggy i ja, a teraz zostałem sam i leżę w łóżku łysy, stary i zmęczony.
Ohydnie jest się starzeć.
Dzisiaj przestałem Cię lubić.
Oskar.

A już niedługo następny fragment ;)

sprężynka - 2009-10-07 22:13:24

...i znowu zaniedbałam, przepraszam  :shy:

C.D.

   Szanowny Panie Boże,

   Dziękuję, że przyszedłeś.
   Wybrałeś dobry moment, bo czułem się bardzo źle. Może zresztą obraziłeś się na mnie za wczorajszy list...
   Kiedy się obudziłem, pomyślałem, że mam dziewięćdziesiąt lat i obróciłem głowę w stronę okna, żeby popatrzeć na śnieg.
   I wtedy poczułem, że przychodzisz. Był ranek. Byłem sam jeden na ziemi. Było tak wcześnie, że ptaki jeszcze spały, i nawet pielęgniarka z nocnej zmiany, pani Ducru, musiała sobie kimnąć, Ty jednak próbowałeś stworzyć świt. Ciężko Ci szło, ale nie dawałeś za wygraną. Niebo stawało się coraz bledsze. Nasycałeś powietrze bielą, szarością, błękitem, odpychałeś noc, wskrzeszałeś świat. Bez wytchnienia. Wtedy zrozumiałem, czym się różnimy: Ty jesteś niezmordowany! Nie wiesz, co to zmęczenie. Pracujesz na okrągło.
   Dzień, proszę bardzo! Noc! Wiosna! Zima! Peggy Blue! Oskar! Ciocia Róża! Masz zdrowie!
   Zrozumiałem, że jesteś obok. Że zdradzasz mi swój sekret: codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.
   Więc posłuchałem Twojej rady i pilnie wykonałem polecenie. Po raz pierwszy. Wpatrywałem się w światło, w kolory, drzewa, ptaki, zwierzęta. Czułem, jak powietrze wpada mi w nozdrza i sprawia, że oddycham. Słyszałem głosy rozbrzmiewające w korytarzu jak pod kopułą katedry. Czułem, że żyję. Drżałem z rozkoszy. Co za radość żyć. Byłem zachwycony.
   Dziękuję Ci, Panie Boże, że to dla mnie zrobiłeś. Miałem wrażenie, że
bierzesz mnie za rękę i wprowadzasz w sam środek tajemnicy, by zgłębiać tajemnicę. Dziękuję.

   Do jutra, całusy, Oskar.
   PS: Moje życzenie: mógłbyś zrobić to jeszcze raz dla moich rodziców? Ciocia Róża już pewnie wie. I może dla Peggy, jeśli starczy Ci czasu...

                                                                ...C.D.N. ;)

Calineczka - 2009-10-13 20:13:05

Kochany Oskarze*!

Jest to opowiadanie o ŻYCIU, o wietrze, który wieje, i o nasionach, które na wiosnę wysiewa się do ziemi i które latem, już jako rośliny, kwitną i owocują.
Jest to również opowiadanie o jesieni, o ŚMIERCI, która gasi ludzkie życie czasami bardzo wcześnie, a czasami późno...

Przedstaw sobie najpierw początek wszelkiego życia i Boga, który wszystko stworzył.
Bóg jest jak słońce, które ziemię opromienia i ogrzewa; słońce sprawia, że rośliny mogą rosnąć, ponieważ ono zawsze wysyła swoje promienie - nawet wtedy, gdy go nie widać, gdy ukrywa się za gęstą warstwą chmur.
Pan Bóg stale nas widzi, ciągle jesteśmy w promieniach Jego miłości - nie ma tu znaczenia, czy jesteśmy dziećmi, czy dorosłymi...

Życie człowieka w zaraniu można porównać do nasion mniszka (mleczu), które wiatr niesie w różne strony. Niektóre z tych nasion padają na jezdnie i chodniki, inne do ogrodów, a jeszcze inne na łąki usłane kwieciem.
Tak jak te nasiona, tak również i my, ludzie, rozpoczynamy nasze życie w bardzo zróżnicowanych warunkach, w różnych miejscach: jeden rodzi się w bogatej, inny w biednej rodzinie, jeszcze inni znajdują się od pierwszych dni w Domu Dziecka. Niektórzy w pierwszych dniach czy miesiącach umierają, ponieważ nie było jedzenia, czy nie było lekarstw. Inni wzrastają w przybranych rodzinach, wśród kochających ludzi. Niektórzy mówią, że życie to wielka gra. Nie można jednak zapominać, że istnieje Bóg, i że to On jest Panem wiatru roznoszącego nasiona w różne miejsca. Czy można sobie wyobrazić, aby Bóg nie troszczył się bardziej o ludzi niż o nasiona? W ludzkim życiu nie ma czegoś takiego, jak ślepy los. Bóg kocha każdego człowieka, nikogo za nic nie skazuje i nikogo nie odrzuca od siebie, od swojej miłości. To przecież Pan Bóg stwarzając wyznaczył zarazem tobie twoje miejsce. To On wybrał z biliona innych możliwości twoich rodziców - gdy twoi rodzice i ty jesteście razem, to jesteście po to, aby sobie wzajemnie pomagać, aby się wzajemnie ubogacać.

Czy wiesz, że życie ludzkie jest podobne do szkoły, w której można i trzeba bardzo wiele się nauczyć?
Można się nauczyć np. jak żyć z innymi ludźmi w przyjaźni, jak dzielić z nimi ból i radość. W tej szkole życia można się nauczyć uczciwości, szczerości wobec samego siebie i innych; można się nauczyć kochać drugiego człowieka i doświadczyć tego, że inni nas kochają. Życie nasze rzeczywiście przypomina szkołę; gdy zdamy wszystkie obowiązujące egzaminy, otrzymujemy świadectwo. W odniesieniu do życia znaczy to, że po zdanych egzaminach idziemy do Pana Boga, wracamy do naszej prawdziwej ojczyzny. Tam też spotkamy wszystkich ludzi, których w naszym ziemskim życiu poznaliśmy i ukochaliśmy. Będzie to coś pięknego, będzie to podobne do rodzinnego spotkania po ostatnim zdanym egzaminie...

Gdy umieramy, odrzucamy nasze ciało. Zakończyliśmy część naszej pracy, musimy dalej się rozwijać...

Wyobraź sobie drzewo.
W zimie wydaje się, że nie ma w nim żadnego życia. Gdy jednak przychodzi wiosna, pękają pąki i pojawiają się liście. Późnym latem na drzewie jest wiele owoców, drzewo częściowo wypełniło swoje zadanie. W jesieni traci ono wszystkie liście, zaczyna się dla niego czas odpoczynku...

Wyobraź sobie kwiaty.
Wiesz doskonale, że są takie kwiaty, które tylko kilka dni, czy nawet kilka godzin kwitną. A mimo wszystko, mimo tego krótkiego czasu kwitnienia, wypełniają one swoje zadanie. Te kwiaty były dla wielu znakiem wiary i nadziei, wielu uradowały swoim pięknem. Są również kwiaty, które kwitną bardzo długo, tak że ludzie nawet tego nie dostrzegają zajęci codziennością. Takie kwiaty podobne są do ludzi w podeszłym wieku. Nie zwracamy specjalnej uwagi na staruszków siedzących na ławkach w parku. Dopiero gdy ich zabraknie, zauważamy, że coś się zmieniło...

Postaraj się zrozumieć, że życie podobne jest do koła. Po dniu przychodzi noc, lato przechodzi w zimę.

Gdy statek znika na horyzoncie, nie znaczy to, że statku już wcale nie ma, że statek nie istnieje; statku za linią horyzontu nie można zobaczyć tego miejsca, w którym my się znajdujemy.

Musimy zawsze o tym pamiętać, że Pan Bóg kocha wszystko to, co stworzył, On kocha - ziemię i słońce, kwiaty i drzewa, wszystko. Pan Bóg kocha ludzi, którzy muszą przejść przez szkołę życia, aby dobrze zdać egzamin. Gdy więc wypełnimy wszystkie zadania, jakie były do spełnienia dla nas tutaj na ziemi, wtedy możemy odrzucić nasze ciało. Nasze ciało więzi naszą duszę tak jak kokon, w którym skrywa się piękny motyl. Gdy nadchodzi nasz czas, możemy opuścić nasze ciało. Zostajemy wtedy uwolnieni od bólów i lęków, od tego wszystkiego, co sprawiało nam przykrość. Możemy wrócić do Pana Boga, nie będziemy już nigdy przeżywali chwil samotności i opuszczenia. Tam będziemy dalej się rozwijać, będziemy radośni i szczęśliwi. Będziemy razem z tymi wszystkimi, których ukochaliśmy, a którzy już może bardzo dawno temu odrzucili „kokon” swojego ciała. Będziemy otoczeni przez Pana Boga taką miłością, jakiej nie można sobie wyobrazić tutaj na ziemi.

*********************************************************************************


* Chlopiec miał naprawde na imię Januszek. Ten list Pani Elżbieta Kubler-Ross npaisała do umierające na raka Januszka, który w ostatnim stadium choroby swego krótkiego życia czytal często ten list i znajdowal w nim pociechę i nadzieję. Przed smiercia odesłal go Elżbiecie Kubler -Ross, aby i inne dzieci w podobnej sytuacji mogły przeżywać to, co on....

sprężynka - 2009-10-26 08:34:51

C.D.

   Szanowny Panie Boże,
   Dzisiaj dobijam setki. Jak ciocia Róża. Dużo śpię, ale czuję się dobrze.
   Próbowałem tłumaczyć rodzicom, że życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłużyć. Ja, który mam sto lat, dobrze wiem, o czym mówię. Im bardziej się człowiek starzeje, tym większym smakiem musi się wykazać, żeby docenić życie. Musi być wyrafinowany, stać się po trosze artystą. Byle kretyn może cieszyć się życiem w wieku dziesięciu, dwudziestu lat, ale kiedy człowiek ma sto lat, kiedy już nie może się ruszać, musi uruchomić swoją inteligencję.
   Nie wiem, czy ich na pewno przekonałem. Odwiedź ich. Dokończ dzieła. Ja jestem już trochę zmęczony.
   Do jutra, całusy, Oskar.

                                                   C.D.N

sprężynka - 2010-03-06 20:26:33

Przepraszam za tak długą przerwę, dziś wstawiam dwa ostatnie fragmenty:

Szanowny Panie Boże,
Sto dziesięć lat. To dużo. Chyba zaczynam umierać.
Oskar.

sprężynka - 2010-03-06 20:30:55

Szanowny Panie Boże,
   Chłopiec umarł.
   Będę wciąż panią Różą, która odwiedza chore dzieci, ale nie będę już ciocią Różą. Byłam nią tylko dla Oskara.
   Zgasł dzisiaj rano, w czasie półgodzinnej przerwy, kiedy z jego rodzicami poszliśmy napić się kawy. Zrobił to bez nas. Myślę, że czekał na tę chwilę, żeby nas oszczędzić. Jakby chciał, żebyśmy nie cierpieli, patrząc, jak odchodzi. To on w gruncie rzeczy nad nami czuwał.
   Jest mi ciężko na sercu, Oskar w nim mieszka, nie mogę go wyrzucić. Muszę powstrzymać łzy aż do wieczora, nie chcę, aby mój ból konkurował z bezbrzeżną rozpaczą jego rodziców.
   Dziękuję Ci, że dałeś mi poznać Oskara. Dzięki niemu byłam zabawna, wymyślałam legendy, znałam się nawet na zapasach. Dzięki niemu śmiałam się i przeżywałam radość. Bardzo mi pomógł w Ciebie wierzyć. Jestem przepełniona miłością, czuję, jak mnie pali, dał mi jej tyle, że starczy na wszystkie następne lata.
   Do zobaczenia, ciocia Róża.
   PS: Przez ostatnie trzy dni Oskar stawiał na szafce przy łóżku kartonik. Myślę, że to Ciebie dotyczy. Napisał na nim: „Tylko Bóg ma prawo mnie obudzić”.

migotka - 2010-10-31 19:32:28

Hej kochani :))
Jeśli koś chciałby obejrzeć przygody Oskara i Pani Róży na ekranie.. to włączcie jutro TVP 1 o 17:55 :)
Pozdrawiam!!

zbiorniki na szambo